Search

Penzijní spoření – Rodiny a jednotlivci

Doplňkové penzijní spoření

Doplňkové penzijní spoření (DPS) v České republice je součástí systému tří pilířů penzijního zabezpečení.
Tato forma spoření slouží k doplnění státního důchodu a umožňuje občanům navyšovat své příjmy po dosažení důchodového věku. Doplňkové penzijní spoření bylo zavedeno v roce 2013 a je organizováno pod záštitou Penzijního fondu České pojišťovny.

Starosti nechte na nás

Váš čas je drahý, proto žijte. O vše ostatní se postaráme za vás. Kontaktujte naše odborníky, kteří pro vás připraví nabídku přímo na míru.

Výhody

  • Státní příspěvek až 2 760 Kč ročně,
  • Úspora na daních až 3 600 Kč ročně,
  • Žádné vstupní poplatky, sjednání je zdarma,
  • Přispívat vám může i zaměstnavatel,
  • Spořit můžete i dětem.

Fungování doplňkových penzijních spoření

Osobní volba fondu: každý občan, který začne pracovat, je automaticky zařazen do systému doplňkového penzijního spoření. Má však možnost si vybrat konkrétní penzijní fond, do kterého budou směřovány jeho příspěvky. Existuje několik penzijních fondů, které spravují peníze účastníků a investují je s cílem dosáhnout co nejlepšího zhodnocení.

Příspěvky: každý účastník DPS povinně odvádí určitý procentní podíl ze své hrubé mzdy (osobní příspěvek). K tomu se přidává ještě státní příspěvek, který je závislý na výši osobního příspěvku. Čím více účastníků spoří, tím větší podíl státního příspěvku obdrží. Státní příspěvek je limitován určitou částí.

Investování: penzijní fondy investují shromážděné finanční prostředky do různých aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, nemovitosti atd. Cílem je dosáhnout co nejlepšího zhodnocení a zvýšit hodnotu spoření účastníků.

Důchodový věk: po dosažení důchodového věku má účastník možnost si nechat vyplácet peníze, které spořil. Může si vybrat, zda chce peníze jako jednorázové vyplacení, nebo chce pravidelně měsíční příjem, který mu bude vyplácen až do konce života.

Daňové výhody: doplňkové penzijní spoření je spojeno s daňovými výhodami. Příspěvky do penzijního fondu mohou být odečteny z hrubé mzdy, což znamená, že se na ně neplatí daně. Daně budou placeny až při vyplácení penze.

Přenosnost: pokud se účastník rozhodne změnit penzijní fond, může to udělat bez poplatků a ztráty dosavadních příspěvků.

Omezení výběru: doplňkové penzijní spoření má určitá omezení, například není možné vybrat si peníze před dosažením důchodového věku, pokud účastník není postižen závažnou nemocí nebo nezemře.

Je důležité si přečíst informace o různých penzijních fondech, jejich poplatcích, investičních strategiích a dalších podmínkách, abyste mohli rozhodnout, který fond je pro vás vhodný.

Příklady z praxe

  • Vstupní věk klienta 45 let s horizontem 20 let vám 100 Kč vydělá 116 Kč
  • Vstupní věk klienta 25 let s horizontem 40 let vám 100 Kč vydělá 319 Kč
  • Vstupní věk klienta 5 let s horizontem 60 let vám 100 Kč vydělá 769 Kč
  • Příklady počítají s průměrným výnosem 5 %

Doplňkovým penzijním spořením to nekončí

Myslete i na související produkty.
Zeptejte se našich odborníků na možnosti další vhodné kombinace pro vaše finance.

Úvěry na bydlení

Měnové konverze

Buďme ve spojení. Rádi se o vás postaráme.

Ať hledáte nové bydlení, řešíte ochranu rodiny, chcete bezpečně cestovat anebo se zajímáte o investice – vždy jsme připraveni vám poradit anebo nám jen napište, jak se vám u nás líbilo. Rádi přijmeme i podněty ke zlepšení.

Kontaktujte nás

Odesláním formuláře uděluji souhlas společnosti Allrisk, a.s. ke zpracování svých osobních údajů v souladu s evropským nařízením GDPR.