Kdy přezout na zimní pneumatiky?


Zima se blíží rychlým tempem a s ní i povinnost mít na svých autech zimní pneumatiky. Kdy je nejvhodnější doba na přezutí a víte, jaký je rozdíl mezi zimními a letní pneu?

Dle §40a zákona 361/2000 Sb. mají řidiči povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

  • Je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza.
  • Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Jednoduše řečeno, přezuto musíte mít, pokud je venku sníh nebo led, nebo lze předpokládat, že podle předpovědi počasí bude.

Samozřejmě může nastat i situace, že v polovině listopadu bude venku 20 stupňů a sníh a led nikde. Na tuto variantu naštěstí naši zákonodárci pamatovali a v případě, že nebudete mít za takových podmínek přezuto na zimní pneu, pokuty se bát nemusíte.

V některých oblastech však budete potřebovat zimní přezutí po celý rok, a to bez ohledu na počasí. Jedná se především o místa označená značkou Zimní výbava. O jaké oblasti se konkrétně jedná, se můžete podívat například ZDE.

Jak je to se zimními pneumatikami v zahraničí?

Určitě doporučujeme nepodceňovat zákony a před každou cestou do zahraničí si zjistit, jak je na tom daná země se zákony a povinnostmi v rámci zimní výbavy, a to nejenom proto, že v zahraničí bývají zpravidla pokuty mnohem vyšší – například v Rakousku za zablokování pozemní komunikace v zimě kvůli letním gumám můžete dostat pokutu až 5.000 EUR, ale především v rámci bezpečnosti.

Rakousko – Zimní pneu jsou povinné od 1. 11. do 15. 4. s minimální hloubkou dezénu 4 mm. V některých úsecích musíte mít i sněhové řetězy.

Itálie – Zimní pneu jsou povinné jen při sněhu, ledu a námraze. POZOR: Na severu země je musíte mít od 15. 10. do 15. 4 nehledě na podmínky. Minimální hloubka dezénu je 4 mm.

Švýcarsko – Zimní pneu nejsou povinné. Hloubka dezénu ale musí odpovídat pravidlům země, kde je vozidlo registrované. V ČR je to 1,6 mm u letních pneumatik, 4 mm u zimních.

Německo – Zimní pneu jsou povinné jen při sněhu, ledu a námraze. Se sněhovými řetězy maximálně 50 km/h. Minimální hloubka dezénu je 4 mm.

Francie – Zimní pneu jsou povinné jen při sněhu, ledu a námraze. Minimální hloubka dezénu je 3,5 mm.

Slovinsko – Zimní pneu jsou povinné od 15. 11. do 15. 3. a při jízdě na silnici s námrazou, sněhem či ledem.

Víte, jaký je rozdíl mezi zimní a letní pneumatikou?

Oproti letním pneumatikám mají zimní pneu rozdílnou směs (materiál na výrobu), strukturu i drážkový dezén. Zimní pneumatiky se používají, jakmile teploty klesnou pod +7 °C. Při těchto a nižších teplotách pouze zimní směs zajistí potřebnou přilnavost. Nejméně z těchto důvodů má smysl přezouvat na zimní pneumatiky.

Pneupojištění ZDARMA

Největší přidanou hodnotou Jedinečného autopojištění Allrisk jsou sjednocené asistenční služby a unikátní výhody při aktivaci tarifu Allrisk Nálepka.

Klienti s aktivovaným tarifem Allrisk Nálepka, (který klientům aktivujeme naprosto ZDARMA) získávají pojištění pneumatik proti defektu nebo proražení ZDARMA.

Neváhejte nás kontaktovat!

 

 

 

 

Zdroje: allrisk.cz, pixabay.com, shutterstock.com, pneumatiky.cz, porovnni-pneu.cz

Nová revoluční aplikace Domafin

Zjistit více

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

26.11.2021

Životní a úrazová pojištění Allrisk

Životní pojištění by mělo být základním pilířem v pojištění každého z nás. Zabezpečená budoucnost, či jistota jsou v našem životě tím nejdůležitějším. Víte, jaké jsou možnosti životního a úrazového pojištění?

číst více...

12.11.2021

Kdy a jak používat mlhovky?

„Raději si zapnu mlhovky, kdyby náhodou…“ Tak přesně takhle by to fungovat nemělo. Kvůli špatnému používání mlhových světel velice často

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...