Znáte svá práva při reklamaci zboží?


Chcete reklamovat zakoupené zboží, ale bojíte se, že vám bude reklamace zamítnuta? Pojďte se s námi podívat, na co všechno máte právo.

Co je to reklamace?

Reklamace je právní jednání, ve kterém smluvní strana závazkového vztahu uplatňuje odpovědnost za vady v plnění. A je to také nejčastěji uplatňované a nejdůležitější spotřebitelské právo.

 

Účtenka není vždy nutná 

Máte plný šuplík účtenek a zrovna ta, kterou pro reklamaci potřebujete, v něm není? Nezoufejte! Absence účtenky neznamená automaticky nemožnost zboží reklamovat!

Prodejce samozřejmě může při reklamaci požadovat důkaz o koupi daného zboží.

Při uplatňování reklamace stačí prokázat, že spotřebitel u prodejce věc zakoupil. To lze např. výpisem z účtu při platbě kartou či převodem, staršími reklamačními protokoly, originálním obalem, specifičností zboží (nikdo jiný ho neprodává) a v krajním případě i svědeckou výpovědí.

 

Z jakých důvodů je možno zamítnout reklamaci?

Pouze ze zákonných důvodů:

  • Záruka se nevztahuje na opotřebení věci způsobené jejím obvyklým užíváním.
  • U věcí prodávaných za nižší cenu se záruka nevztahuje na vady, pro které byla nižší cena sjednána.
  • Jde-li o věci použité, neodpovídá prodávající za vady odpovídající míře používání nebo opotřebení, které měla věc při převzetí kupujícím.
  • Záruka také neplatí pro vady, o kterých spotřebitel při nákupu věděl, jakož i pro ty, které po převzetí na věci sám způsobil.
  • Dále prodejce neodpovídá za vady, které spotřebitel na věci způsobí nedodržením obecných zásad zacházení s věcí, popř. zásad speciálních, se kterými jej prodejce písemně seznámil.

 

Koupíte-li si zboží na internetu a projeví se na něm vada, s největší pravděpodobností budete volit reklamaci prostřednictvím pošty.  Ani poštovným se nemusíte nechat odradit. Pokud vám prodejce reklamaci uzná, můžete požadovat náhradu všech účelně vynaložených nákladů. V opačném případě ale nárok na proplacení poštovného nemáte.

Nezávazná kontrola vašich finančních a pojistných produktů s bonusem 300 Kč

Mám zájem

Nikola Novotná

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

13.5.2019

Potřebujete se odhlásit z platby zdravotního pojištění. Víte jak?

Měníte pojišťovnu nebo se stěhujete do zahraničí a potřebujete se odhlásit z plateb zdravotního pojištění? Poradíme vám, jak na to!

číst více...

6.5.2019

Sport nejsou jen vítězství nebo radost z pohybu. Bohužel k němu patří třeba i zranění. Ale napadlo vás někdy, jaký sport je vlastně nejnebezpečnější?

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...