Znáte pravidla předjíždění?


Jsou situace, kdy se bez předjíždění na pozemních komunikacích neobejdeme. Protože se ale jedná o nebezpečný a rizikový manévr, je důležité vědět, kdy si předjíždění můžeme dovolit a jak jej bezpečně podniknout.

 

Základní pravidla předjíždění aneb jak správně používat blinkr

  • Blinkr nám slouží jako ukazatel směru jízdy. Použijte jej pouze tehdy, když se opravdu rozhodnete předjíždět. Nikoli v situaci, kdy předjíždění plánujete za nějakou chvíli, nebo abyste si vynutili přednost v koloně.
  • Pokud vybočujete ze směru své jízdy, musíte dát znamení o změně směru jízdy a nesmíte ohrozit vozidlo za vámi. Stejně tak musíte dát znamení při předjíždění cyklisty.
  • Dříve, než začnete předjíždět, zkontrolujte si ve zpětném zrcátku, zda za vámi již někdo také nezačal předjíždět.
  • Vždy, když se po předjetí zařazujete před předjížděné vozidlo, dejte znamení o změně směru jízdy a snažte se příliš nezpomalovat svoji rychlost. Mohli byste tím ohrozit řidiče, kterého jste právě předjeli.
  • Pakliže vás někdo předjíždí, nezvyšujte rychlost svého vozidla, jinak byste mu bránili v předjíždění.
  • Pokud dává vůz před vámi blinkr doleva, tzn., chce odbočit vlevo a vy nemáte možnost, jak jej předjet zprava, nesmíte dotyčného předjíždět.

 

Předjíždění zprava

Zprava lze předjíždět dopravní prostředky, které:

  • mění směr jízdy vlevo a vy máte jistotu o dalším směru jejich jízdy.
  • během jízdy v připojovacím nebo odbočovacím pruhu se smí vpravo předjíždět také vozidlo, které jede v průběžném pruhu.
  • dle zákona byste na dálnici neměli nikoho zprava předjíždět tzv. podjíždět.

Nezávazná kontrola vašich finančních a pojistných produktů s bonusem 300 Kč

Mám zájem

Kristýna Panáčková

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

13.5.2019

Potřebujete se odhlásit z platby zdravotního pojištění. Víte jak?

Měníte pojišťovnu nebo se stěhujete do zahraničí a potřebujete se odhlásit z plateb zdravotního pojištění? Poradíme vám, jak na to!

číst více...

6.5.2019

Sport nejsou jen vítězství nebo radost z pohybu. Bohužel k němu patří třeba i zranění. Ale napadlo vás někdy, jaký sport je vlastně nejnebezpečnější?

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...