Znáte podmínky vjezdu do evropských velkoměst?


Pokud plánujete cestu autem do zahraničí, měli byste předem vědět, zda cílové místo stále ještě umožňuje volný vjezd, případně co je k němu třeba. Přinášíme shrnutí, jaké emisní předpisy panují v osmi evropských zemích.

Ne všechny evropské země považují systém nízkoemisních zón za užitečný, včetně České republiky a Polska. Naopak britská metropole uplatňuje obě nejrepresivnější protiautomobilová opatření:

Ve městě platí nízkoemisní norma a v širším centru se k ní navíc přidává mýtné za vjezd. S mýtným se můžeme setkat i ve švédském Stockholmu nebo Göteborgu, a platí se i v norském Oslu či Bergenu. Do některých míst smějí dokonce vjet už jen elektroauta, což je případ švýcarských lyžařských středisek Zermatt a Saas-Fee. Pokud v zóně ZTL stojí hotel, do kterého míří vaše cesta, pak je ve většině případů možné požádat dopředu jeho personál, aby za vás povolení k vjezdu vyřídil.

Rakousko

V Rakousku si musejí dát pozor majitelé aut, která jsou homologována jako užitková, tedy v kategorii N. Pokud tyto vozy plní pouze Euro 0, 1 a 2, nesmí vjíždět do Vídně a některých míst v Dolním Rakousku. Emisní nálepka opravňující užitková auta k vjezdu do takových zón je k dispozici jen pro auta plnící normu Euro 3 a vyšší.

Itálie

Na zónu „Traffico Limitato“ (ZTL) můžeme v mnoha městských centrech narazit už od roku 2008. Jde o oblast, kam je vjezd možný jen na zvláštní povolení, bez něj pak do ní nemůže vjet vůbec žádné auto. Zóny bez aut zavedla Florencie, Řím, Pisa, ale také nenápadné komuny, jako je Arezzo nebo Janov.

Maďarsko

Nová pravidla mohou podle smogové situace zakázat vjezd autům až do normy Euro 4. Zákaz jízdy kvůli smogu úřady vyhlašují minimálně jeden den před jeho účinností, příslušná zóna je ohraničena dopravním značením. K tomu mohou úřady dočasně omezit maximální povolenou rychlost na 20 nebo 30 km/h.

Francie

Od roku 2017 jsou emisní zóny v Paříži, Lyonu, Grenoblu, Lille, Toulouse a Štrasburku. Kdo potřebuje do uvedených míst vjet autem, měl by si pořídit celostátně platnou nálepku Crit´Air. Každá francouzská plaketa obsahuje jedinečný QR kód, který lze přečíst skenerem a jsou rozděleny na šest kategorií a barev, přičemž rozlišují mezi typem auta, rokem výroby a emisní normou. Bez nálepky není vjezd do označených oblastí povolen.

Španělsko

Kromě Madridu se také město Barcelona potenciálně nachází v nízkoemisní zóně. V případě překročení limitů znečištění mohou úřady zakázat jízdu autům plnícím některou z euronorem, záleží na aktuální míře znečištění. Plakety pro zahraniční auta zatím nejsou k dispozici, je však dobré mít doklad o emisní výbavě auta k nahlédnutí.

Belgie

V roce 2018 tu zavedli dvě zóny (Low Emision Zones, zkráceně LEZ), v Bruselu a Antverpách. Oblasti jsou vyznačeny dopravními značkami a platí celoročně. Belgičané nepoužívají nálepky na sklo, ale fungují na kombinaci online registrací a kamer identifikujících auto podle registrační značky. Návštěvníci ze zahraničí se do belgického nízkoemisního systému musí registrovat online.

Nizozemsko

V Nizozemsku nesmějí do Rotterdamu a Utrechtu diesely přihlášené do provozu před rokem 2001. Žádné nálepky tu nevedou, z nizozemské registrační značky lze vyčíst i rok první registrace. Cizinci však ze zákazu vyjmuti nejsou, proto jim může hrozit postih v případě, že je na místě zastaví policejní hlídka.

Portugalsko

Portugalsko vyhlásilo nízkooemisní zónu (Zona de Emissões Reduzidas, zkráceně ZER) pro Lisabon. Ta je rozdělena na dvě oblasti, přičemž do první zóny (Zona 1) nesmějí auta splňující Euro 2 a nižší, Zona 2 pak představuje stopku pro auta od Euro 1 a starší. Zákaz vjezdu však platí jen přes den mezi 7 a 21. hodinou.

Nikola Novotná

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

10.2.2020

Zákaz předjíždění pro kamiony. Víte, kde platí?

Nekonečný boj předjíždějících kamionů na nevhodných místech a navíc při špatném počasí se snad pomalu blíží ke konci. Víte, kde všude tento zákaz platí a na jak dlouho?

číst více...

6.2.2020

Originální SPZ na vašem autě? I to můžete mít!

Chcete být originální a mít SPZ dle vlastního přání? My vám řekneme, co vše pro to musíte udělat.

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...