Za jak dlouho po požití alkoholu smíte za volant?


Jaro je za dveřmi a to přináší nejenom první sluneční paprsky, ale často i chuť na jedno nebo dvě studená piva. Víte, za jak dlouho po jejich požití smíte sednout za volant?

V první řadě je nutné připomenout, že alkohol za volant rozhodně nepatří. Ačkoli si to spousta lidí nepřipouští, alkohol přispívá ke vzniku dopravních nehod, a to konkrétně tím, že:

  • za volantem zvyšuje agresivitu řidičů,
  • snižuje schopnost soustředění,
  • zhoršuje vidění a postřeh,
  • prodlužuje reakce v krizových situacích.

Česká republika patří mezi jednu z mála zemí Evropy, ve které funguje nulová tolerance alkoholu za volantem. Bohužel reálná praxe je trochu jiná. Ve zbytku Evropy jsou k provinilcům, kteří za volant usedají po velkém pivu, o něco mírnější. Nejčastěji tolerují 0,5 promile alkoholu. Ve velké Británii či na Maltě jsou ještě shovívavější, za volant tam řidiči mohou sednout i v případě, že mají v krvi až 0,8 promile.

Co je to promile?

Promile vyjadřuje množství alkoholu v krvi. Pokud člověk nadýchá hodnotu jedné promile, znamená to, že v litru jeho krve se vyskytuje jeden gram čistého alkoholu.

Udává se, že dospělý muž za hodinu spálí jeden gram alkoholu na každých deset kilogramů své tělesné váhy. U žen se počítá s hodnotou 0,85 gramů za hodinu. Muži mají jiný metabolismus a také často větší hmotnost, díky tomu odbourají například jedno velké pivo nebo panáka průměrně o půl hodiny dříve než ženy. Množství promile v krvi a rychlost odbourávání pak hodně záleží na tom, kolik vážíte a co pijete, stejně tak na tom, co jíte a jak moc jste zvyklí alkohol konzumovat. Jedná se ale o obecné údaje. Každý jedinec na alkohol reaguje jinak.

 

Nezávazná kontrola vašich finančních a pojistných produktů s bonusem 300 Kč

Mám zájem

Nikola Novotná

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

16.8.2019

Jak si snadno vyřídit daň z nemovitosti z pohodlí vašeho domova?

Potřebujete si vyřídit daň z nemovitosti, ale nemáte čas chodit po úřadech? Nevadí! Snadno ji vyřídíte i z domu.

číst více...

8.8.2019

Záznam o dopravní nehodě. Jak na jeho vyplnění?

Být účastníkem dopravní nehody rozhodně není nic příjemného. Když už ale na to přijde, je potřeba zachovat klidnou hlavu a postupovat systematicky.

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...