Vyřazení auta z registru vozidel. Jak na to?


Potřebujete vyřadit osobní automobil z registru vozidel, ale nevíte, jak na to? Důvodů ke zrušení registrace vozidla může být hned několik.

Jaké jsou nejčastější důvody ke zrušení registrace vozidla?

 • Automobil byl zcela zničen při havárii.
 • Automobil byl odcizen.
 • Automobil přirozeně dosloužil, čili jeho životnost už vypršela.

Ať už je to důvod jakýkoliv, ve všech těchto případech je nutné vyřadit vůz z registru vozidel. Stačí navštívit úřad obce s rozšířenou působností.

V případě zániku povinného ručení, kdy do 14 dnů od jeho zániku nebylo sjednáno povinné ručení nové, je vůz automaticky vyřazen z registru vozidel!

V České republice je pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, tzv. povinné ručení, závazné pro každého majitele vozidla. Pojištění se vztahuje na každou osobu, která odpovídá za škodu způsobenou provozem vozidla uvedeného v pojistné smlouvě. Každé vozidlo, které se pohybuje po veřejné komunikaci, podléhá povinnosti pojištění odpovědnosti z provozu vozidla podle zákona č. 168/1999 Sb.

 Způsoby vyřazení jsou dva:

 1. Dočasný – Vyřazení vozidla (zánik vozidla, neobnovení povinného ručení, odcizení vozidla).
 2. Trvalý – Zánik vozidla (autovrak)

 

Vyřazení vozidla

Potřebné dokumenty:

 • Velký technický průkaz,
 • malý technický průkaz,
 • registrační značky,
 • občanský průkaz,
 • v případě odcizení vozidla Protokol o odcizení.

Během období vyřazení, které trvá do 12 měsíců, je vlastník povinen zabezpečit vozidlo takovým způsobem, aby neohrožovalo nebo nepoškozovalo životní prostředí, a neodstraňovat podstatné části vyřazeného silničního vozidla, zejména karoserii s vyznačeným identifikačním číslem silničního vozidla a motor. Pokud je vyřazení delší než 12 měsíců, je vlastník povinen po uplynutí této lhůty úřadu sdělit, kde se vůz nachází a účel jeho využití.

 

Zánik vozidla 

Potřebné dokumenty:

 • Velký technický průkaz,
 • malý technický průkaz,
 • registrační značky,
 • občanský průkaz,
 • doklad o ekologické likvidaci – potvrzení o převzetí autovlaku.

Jedná se o právní úkon, kdy majitel vozidla oficiálně zruší vozidlo nebo autovrak. Dochází k vymazání zápisu o vozidle z evidence motorových vozidel.

Teprve po ukončení registrace je možné zrušit povinné ručení u pojišťovny, kdy jeho poměrná část vám bude samozřejmě vrácena.

Ekologická likvidace. Co to vlastně znamená?

Jestliže chcete vozidlo natrvalo vyřadit z registru vozidel, musí být vždy ekologicky zlikvidováno. Nesmíte si jej ponechat ani na náhradní díly. Vozidlo odevzdejte do zařízení, které je pověřené ke sběru autovraků a oni vám na základě odevzdání vozidla vystaví Potvrzení o převzetí autovraku do zařízení ke sběru autovraků.

ZDE naleznete seznam zpracovatelů autovraků.

Jedinečné autopojištění Allrisk vám přináší mnoho nadstandardních výhod, např. náhradní vozidlo Allrisk zdarma, pojištění zničení disků, pojištění střetu se svěří a mnoho dalších!

Navštivte nás na jednom z našich Klientských center či Obchodní kanceláři a my se vám budeme plně věnovat.

Těšíme se na vás!

Zdroje: allrisk.cz, pixabay.com, finance.cz, mesec.cz, aktualne.cz

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

27.9.2020

Proč je důležité nosit reflexní prvky

Ranní mlhy jsou tu a s nimi přichází i riziko špatné viditelnosti. Přitom obyčejný reflexní prvek může chodci zachránit i život!

číst více...

20.9.2020

Asistenční systémy ve vozidlech – v dnešní době téměř standard

Velké množství asistenčních systémů, které se starají o různé zájmové oblasti jak automobilu, tak samotného provozu. Znáte je všechny?

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...