Vracejí se domluvy od policie za mírné přestupky


V minulosti mohli policisté za menší přestupky udělovat řidičům domluvy. Tyto domluvy byly poté zákonem odstraněny a nyní by se mohly od ledna 2019 vrátit zpět. Novelu zákona podepsal i prezident.

Změna zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich ze dne 15. listopadu 2018, byla prezidentem podepsána a měla by začít platit od ledna 2019. Změna se týká všech řidičů a hlavně policistů.

V současné době policisté případné přestupky řeší na místě pokutou, napomenutím nebo ponecháním jejich řešení na správním řízení. Tento model pro přestupky platí od července 2017.

Napomenutí vypisují policisté pro řidiče do formuláře, ve kterém je uvedeno, za co a proč ho napomínají. Od každého originálu vyhotoví kopii, kterou založí. Pro policisty je to přílišná administrativní zátěž, jejíž proces je zdlouhavý. Proto se část poslanců dohodla o předložení novely výše zmíněného zákona, která by papírování z procesu odstranila a na české silnice by domluvu mezi policistou a řidičem vrátila.

Domluva a její využití

Domluvu lze udělit na základě nízké míry škodlivosti přestupku spáchaného řidičem. Pokud nebude přestupek nijak extrémní a jeho uložení by znamenalo nepřiměřenost, může policista celou situaci vyřešit domluvou. Záležet v dané situaci bude na benevolenci jednotlivého policisty, který přestupek bude brát na hranici domluvy.

Ať už se jedná o nezapnuté bezpečnostní pásy nebo zvýšenou rychlost, vždy dbejte na vozovce jak na bezpečnost svoji, tak ostatních.

Mějte vždy všechna rizika pod kontrolou.

Nezávazná kontrola vašich finančních a pojistných produktů s bonusem 300 Kč

Mám zájem

Karel Kozák

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

21.6.2019

Allrisk získal certifikát Bisnode CZECH Stability Award AAA!

Společnost Allrisk se posouvá stále kupředu a my jsme hrdí na to, že jsme se dostali zase o kus dál a získali certifikát Bisnode CZECH Stability Award!

číst více...

14.6.2019

Převážení jízdních kol na autě. Jak na to?

Patříte mezi příznivce aktivní dovolené a bez kola si ji nedokážete představit? Sepsali jsme informace o tom, jak si své kolo můžete v bezpečí převézt na svém autě.

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...