Víte, jak je to s používáním kamery v autě?


Do České republiky se dostává trend s používáním kamery při jízdě. Řidiči ji tak mají pro případ jistoty a důkazu, že možná dopravní nehoda nebyla zaviněna jejich pochybením. Kamerový záznam však s jeho použitím nese jistá omezení.

Co se týče legality kamery za volantem, ustanovení § 52 zákona 361/2000 Sb., který upřesňuje přepravu nákladu, píše: „(1) Předměty umístěné ve vozidle musí být umístěny tak, aby neomezovaly a neohrožovaly řidiče nebo osoby přepravované ve vozidle a nebránily výhledu z místa řidiče.“

Kameru musíte mít ve vozidle umístěnou tak, aby neomezovala váš výhled a nebránila použití bezpečnostních prvků. Obvyklým místem pro umístění kamery je zadní strana zpětného zrcátka, ale také dolní část u předního skla, pokud nebrání řidiči ve výhledu.

Kam s kamerou?

Celkový proces s kamerou je místy velmi nekomfortní, například při vedení kabelu k nabíječce. Mnoho kamer ještě nemá dostatečně výkonné baterie pro hodinové záznamy.

Při čtení § 7 zák. 361/2000 Sb., se dozvídáme, že: „Řidič nesmí při jízdě vozidlem držet v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení.“

Pokud za jízdy berete kameru do rukou, porušujete tím ustanovení tohoto zákona. Za jeho porušení můžete dostat pokutu do 1 000 Kč a také dva body v bodovém systému.

Při splnění všech těchto podmínek smíte kameru v autě používat. Další omezení však platí pro pořízené záznamy.

Záznamy a ochrana osobních údajů

Záznamy smíte použít neveřejně pouze pro vlastní potřebu. Při nakládání s nimi musíte myslet na Zákon o ochraně osobních údajů. Záznamy nesmíte zveřejňovat na internetu, protože pokud se někdo z nich na nahrávce pozná, můžete mít s jejich veřejným vydáním problémy.

Pokud máte záznam o autonehodě, nebo jiné události a chcete ho ukázat policii nebo pojišťovně, tak jim to nejprve oznamte a poté vyčkejte na výzvu o předložení záznamu. Protistrana se může ohradit na legálnost použití záznamu, protože nikoho nahrávat bez jeho svolení nesmíte, takže bude na soudu, jak se s tím vypořádá.

Používáte kameru ve svém autě? Nemusíte se bát o sebe, ani o své vozidlo po autonehodě. Asistenční služba Allrisk vás nikdy nenechá ve štychu. S námi máte vždy všechna rizika pod kontrolou.

Nezávazná kontrola vašich finančních a pojistných produktů s bonusem 300 Kč

Mám zájem

Karel Kozák

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

16.8.2019

Jak si snadno vyřídit daň z nemovitosti z pohodlí vašeho domova?

Potřebujete si vyřídit daň z nemovitosti, ale nemáte čas chodit po úřadech? Nevadí! Snadno ji vyřídíte i z domu.

číst více...

8.8.2019

Záznam o dopravní nehodě. Jak na jeho vyplnění?

Být účastníkem dopravní nehody rozhodně není nic příjemného. Když už ale na to přijde, je potřeba zachovat klidnou hlavu a postupovat systematicky.

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...