Víte, co vše je potřeba zařídit při prodeji/koupi vozidla?


Chystáte se prodat nebo koupit vozidlo? Máme pro vás pár doporučení, jak nejlépe postupovat a na co si dát pozor. Čtěte!

Na co si dát pozor?

 • kupní smlouva
 • ukončení povinného ručení
 • přepis na registru
 • evidenční kontrola
 • ekologická daň

Kupní smlouva

Občanský zákoník nevyžaduje pro platné uzavření mít kupní smlouvu písemně. Avšak v dnešní době je dobré mít vše černé na bílém a tak tuto variantu určitě doporučujeme. Aby však taková kupní smlouva byla platná, musí obsahovat určité informace, konkrétně:

 1. identifikační údaje smluvních stran
 2. identifikaci předmětu
 3. datum prodeje
 4. podpisy smluvních stran
 5. kupní cena

Pokud si nejste úplně jisti, jak by měla kupní smlouva vypadat, můžete si ji zdarma stáhnout například zde.

Ukončení povinného ručení

Obecná informace je, že když nejste vlastníkem vozidla, nemusíte k němu nadále platit POV (povinné ručení). Tato povinnost však nezaniká automaticky prodejem vozidla, ale je potřeba tuto skutečnost oznámit pojišťovně.

Přepis na registru

Do 10 pracovních dní je nutné podat žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla na registru silničních vozidel. Tuto změnu může provést jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností. K přepisu by mělo dojít na základě společné žádosti dosavadního a nového vlastníka. Pokud se přeregistrace nemohou zúčastnit obě smluvní strany, je možné, aby změnu vlastníka provedla pouze jedna ze stran, k tomu však bude potřebovat plnou moc s úředně ověřeným podpisem druhé strany.

POZOR!

Nespoléhejte se na kupujícího! Následky jeho nečinnosti můžete nést vy. Pokud nechcete platit cizí pokuty a mít starosti s povinným ručením, změnu registru vozidel si raději zařiďte sami.

Nedodržení 10 denní lhůty pro přepis vozidla, může mít nežádoucí důsledky jak pro prodávajícího, tak kupujícího. Jedná se o přestupek, za který může správní orgán uložit pokutu až do 50 000 Kč, kterou musí zaplatit původní majitel vozidla!

K přepisu vozidla je potřeba:

 1. osobní doklady obou smluvních stran(popř. plná moc s ověřeným podpisem)
 2. velký technický průkaz
 3. malý technický průkaz
 4. platná zelená karta
 5. protokol o evidenční kontrole
 6. doklad o převodu vlastnického práva k vozidlu
 7. uhradit správní poplatek za přehlášení vozidla ve výši 800 Kč
 8. v některých případech se hradí i ekologická daň

Evidenční kontrola

Pokud budete registrovat vozidlo na nového vlastníka, je potřeba předložit protokol o evidenční kontrole. Ten nesmí být starší více než 30 dní. Díky této kontrole zjistíte, zda souhlasí skutečné údaje o vozidle s údaji zapsanými v technickém průkazu a může ji zařídit jak prodávající, tak kupující.

Ekologická daň

Eko daň se u každého vozidla platí pouze jednou a to v případě, že vozidlo spadá pod normu EURO 0, 1, 2. Tato informace však musí být zaznamenána v technickém průkazu vozidla. Eko daň může činit až 10 000 Kč a držitelé průkazu ZTP jsou od této povinnosti osvobozeni.

 

Nezávazná kontrola vašich finančních a pojistných produktů s bonusem 300 Kč

Mám zájem

Nikola Novotná

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

16.9.2019

Šest zlatých pravidel pro přepravu dětí v autě

Mezi časté chyby patří použití nevhodné dětské autosedačky nebo uvolněný bezpečnostní pás. Přečtěte si pár základních pravidel pro cestování dětí v autě.

číst více...

11.9.2019

Umíte číst v registračních značkách?

Víte, co všechno lze zjistit z registrační značky a VIN kódu, a k čemu se vám to může hodit?

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...