Údržba klimatizace v autě. Kdy je vhodná doba?


Každý automobil potřebuje pravidelnou údržbu, a protože se venku pomalu otepluje, je teď ten nejvyšší čas na její kontrolu a údržbu.

Pravidelný servis a údržba klimatizace v autě je důležitou součástí jejího správného chodu a dlouhé životnosti. Chladící médium se každým kilometrem postupně vytrácí a tím se snižuje výkon klimatizace. Nahromaděné nečistoty v klimatizaci zatěžují celý systém a tím se zvyšuje pravděpodobnost poruchy. Abychom se vyhnuli nepříjemným vlivům, musíme klimatizace pravidelně čistit. Nejlépe 2x ročně – před začátkem a na konci sezony.

Jak poznat, že klimatizace v autě není v pořádku?

Porucha nebo mírná závada na klimatizaci v autě se dá vypozorovat za běžného provozu vozidla. Klimatizace v dobré kondici by se neměla samovolně vypínat a rozhodně by neměla zapáchat při jejím zapnutí. Zápach je většinou způsoben hromadícími nečistotami a bakteriemi, a proto je v této fázi nutné klimatizaci vyčistit, případně vyměnit její filtr.

Jak na základní údržbu

Základní údržba klimatizace, kterou hravě zvládnete sami, je desinfekce výparníku a systému vnitřního rozvodu vzduchu.

Mezi základní přípravky pro čištění klimatizace patří např. čistič klimatizace ve spreji nebo přípravky určené k čištění kondenzátoru. Určitě také zvažte zakoupení nového kabinového (pylového) filtru a jeho výměnu za starý. Aby se nečistoty a pachy z venkovního okolí nedostaly do interiéru vozidla, je v systému klimatizace instalován tzv. kabinový (pilový filtr). Existují obyčejné papírové filtry a filtry s aktivním uhlím, které navíc zadržuje i škodlivé plyny a pohlcují pachy.

V servisu jsou profesionálové

Alespoň jednou za rok je nutné navštívit kvalitní autoservis, ve kterém vám profesionálové provedou důkladné čištění celé klimatizace, včetně kontroly množství chladicí kapaliny a oleje v systému. Únik chladiva způsobuje snížení funkce chlazení a v případě zanedbání kontroly hrozí poškození kompresoru, jehož oprava je finančně nákladná.

 

 

 

 

 

Zdroje: allrisk.cz, pixabay.com, autopat.cz, koule.cz, aktualne.cz

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

11.6.2021

Na co si dát pozor při řízení za tmy?

Jízda a řízení za tmy může být pro někoho nepříjemná z důvodu menší viditelnosti. Na co si dát pozor a čemu věnovat největší pozornost za této situace?

číst více...

4.6.2021

Jaké výhody přináší nalepení nálepky Allrisk?

Za vylepenou nálepku Allrisk získáte zásadní zvýšení asistenčních limitů a ještě něco navíc. Aktivujte si nálepku i vy a buďte připraveni na všechny možné situace.

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...