Udělali jste při kupování e-známky chybu v zadání SPZ a vypsali omylem neexistující značku? Vrátí vám peníze!


Peníze za nákup dálniční známky na neexistující SPZ dostanou lidé zpět. Kdo peníze vyplácí a co je k tomu potřeba?

Jsme jenom lidé a každý z nás může udělat omylem chybu, a proto se rezort dopravy rozhodl o částečnou změnu v přístupu k případům, kdy lidé při nákupu elektronické dálniční známky omylem zadali jiné údaje.

Donedávna platilo, že v případě špatného zadání údajů nelze chybu opravit. Nově bude stát vracet peníze alespoň v případech, kdy uživatelé omylem zakoupí e-známku na neexistující registrační značku vozidla, a to i zpětně. Možnost vrátit peníze se týká případů, kdy lidé udělali chybu v zadání SPZ a zadali neexistující značku, a také těch, kteří špatně zadali zemi registrace vozidla. Pokud došlo k chybě vedoucí k nákupu známky na jinou, ale existující SPZ, peníze stát nevrátí, a to z důvodu ochrany před možným zneužíváním systému, protože nelze nijak dokázat, že k danému nákupu došlo omylem, a ne po dohodě s provozovatelem vozidla.

Systém elektronické dálniční známky nemůže dle platné legislativy kontrolovat, zda dané SPZ existují, či nikoliv. Při řešení těchto situací pomůže ministerstvo dopravy, které potřebné informace v případě potřeby ověří a poskytne.

Uživatelé si musí o vrácení peněz zažádat. K žádosti je nutné doložit:

  • kopie technického průkazu, ze které bude patrná SPZ,
  • potvrzení o úhradě na neexistující SPZ.

Po obdržení žádosti nechá SFDI na ministerstvu dopravy ověřit existenci (v tomto případě neexistenci) SPZ a následně vrátí úhradu časového poplatku na účet, ze kterého byla úhrada provedena.

Nárok na vrácení bude možné uplatnit pravděpodobně od poloviny května kvůli úpravě obchodních podmínek a systému.

Lidé budou moci nárok uplatnit i zpětně, a to od počátku prodeje elektronických dálničních známek loni v prosinci.

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

11.6.2021

Na co si dát pozor při řízení za tmy?

Jízda a řízení za tmy může být pro někoho nepříjemná z důvodu menší viditelnosti. Na co si dát pozor a čemu věnovat největší pozornost za této situace?

číst více...

4.6.2021

Jaké výhody přináší nalepení nálepky Allrisk?

Za vylepenou nálepku Allrisk získáte zásadní zvýšení asistenčních limitů a ještě něco navíc. Aktivujte si nálepku i vy a buďte připraveni na všechny možné situace.

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...