Tipy pro kontrolu auta před zimou


Zima na nás nenechala dlouho čekat a přihlásila se již o své slovo, a to zejména na horách. Víte, jak správně připravit své auto na zimní období?

„Kdo je připraven, není překvapen“

Přísloví, které v tomto případě určitě platí, alespoň co se přípravy auta na zimu týče. Pojďme se společně podívat na pár tipů:

Čistota půl zdraví

Předtím, než udeří zima a mráz je dobré auto řádně umýt. V tomto případě je nejvhodnější tlaková myčka, protože na rozdíl od běžných automatických myček nepoškozuje lak. Po umytí vozu je vhodné na povrch karosérie použít i vosk, který chrání před účinky zimních výkyvů teplot a posypovou solí.

Zapravení škrábanců

Každý vryp a škrábanec na laku vašeho auta nosí riziko začínající koroze a jeho celkového zničení. Pokud máte na vašem voze takové poškození, obraťte se na raději na profesionály, kteří vám tyto drobné oděrky zapraví tak, jak se patří.

Kontrola provozních kapalin

  • Chladicí kapalina – měla by být mezi ryskami a samotná kapalina by neměla být příliš stará.
  • Motorový olej – nejlepší je před zimou olej vyměnit, protože nový olej obsahuje méně rozpuštěných částic, což snižuje odpor při startování a zajišťuje spolehlivé mazání i při velmi nízkých teplotách. Běžně se využívají intervaly 15 000 km nebo jeden rok, přičemž u některých motorů je vhodné interval zkrátit.
  • Svíčky u benzinových motorů – po více než třiceti tisících najetých kilometrech je dobré svíčky vyměnit, protože možné zanešené elektrody mohou způsobovat zhoršené startování.
  • Kapalina do ostřikovačů – je na čase zbavit se letní směsi do ostřikovačů a nahradit jí modrou nemrznoucí směsí.

Převodovka

Ten, kdo má ve svém voze automatickou převodovku, doporučujeme obrátit se na servis, kde vám vše řádně zkontrolují.

Mechanické převodovky jsou jednodušší a prakticky vyžadují jen kontrolu nebo výměnu oleje.

Brzdy a podvozek

Při pravidelné prohlídce je nutné sledovat rovnoměrnost sjíždění brzdových desek nebo čelistí. Kotouče ani bubny by neměly vykazovat větší poškození a měly by být rovnoměrně ojeté. Nezapomínáme také jednou za čas pořádně šlápnout na brzdový pedál pro prověření správné funkce ABS.

U podvozku se zaměřte na vůli ložisek kol a uložení přední a zadní nápravy.

Disky, zimní pneumatiky a vyvážení kol

Před přezutím na zimní kola zkontrolujte, zda jsou v pořádku – neměly by být poškozené a hlavně musí být bez boulí. Nezapomeňte změřit také hloubku dezénu (alespoň čtyři milimetry).

Disky očistíme, umyjeme vodou a utřeme hadrem. Pokud jsou kovové a začne se na nich objevovat koroze, nechejte je znovu zapravit a nastříkat.

Nezapomínejte ani na kontrolu vyvážení kol, protože správné vyvážení zásadně prodlužuje životnost ložisek a vůbec celé nápravy.

Světlomety a blikače

Zkontrolujte si všechna světla i blikače, zda svítí a blikají tak, jak mají. Podívejte si i na sklon světel. V případě nefunkčnosti se obraťte na autoservis, kde vám dají vše popořádku.

Povinná výbava

O povinné výbavě jsme psali již v naší aktualitě.

Do povinné výbavy patří:

  • autolékárnička
  • výstražný trojúhelník
  • reflexní vesta
  • náhradní kolo nebo prostředky na opravu nebo výměnu kola
  • autosedačka pro děti (v případě převozu dětí měřící do 150 cm)

 

Zdroje: allrisk.cz, aktualne.cz, finance.cz, mesec.cz, besip.cz, pixabay.com

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

19.1.2021

Klientská centra Allrisk

Klientská centra Allrisk vznikají nejenom na základě těch nejhodnotnějších potřeb našich klientů, ale také našich pracovníků. Připravujeme nanejvýš příjemné prostory, aby se u nás všichni cítili pohodlně, a využíváme potenciál pro efektivní pracovní prostředí a místo ke vzájemnému setkávání.

číst více...

11.1.2021

Novinky 2021 jedinečného autopojištění Allrisk

Každý rok přinášíme našim klientům něco navíc! Seznamte se s novinkou pro letošní rok a využijte všechny výhody jedinečného autopojištění Allrisk!

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...