Telefon v ruce během řízení vozidla? Určitě ne!


Mobilní telefony jsou sice nezbytnou součástí našich životů, ale řízení vozidla a telefonování nejde dohromady. Ohrožujete tím nejenom sebe, ale i ostatní účastníky provozu.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích

Zákon o provozu na pozemních komunikacích jasně řidičům zakazuje při jízdě držet v ruce či jiným způsobem telefonní přístroj či jiné hovorové nebo nahrávací zařízení. Při nedodržení tohoto zákonu řidičům hrozí na místě pokuta do 1.000 Kč a přičtení dvou trestních bodů. V případě zahájení správního řízení se pokuta může vyšplhat až na 2.500 Kč.

Podle tabulek, výše přidělených bodů a finanční sankce, se jedná o „méně vážný“ přestupek, nicméně však toto riziko nepodceňujte.

Telefonování za jízdy nese stejné riziko jako požití alkoholu před jízdou

Telefonování za jízdy je stejné, jako byste usedli za volant po požití menšího množství alkoholu, přitom většina lidí pod vlivem alkoholu za volant ze zásady nesedne.

Oba tyto prohřešky jsou velice nebezpečné, protože v obou případech narušuje pozornost řidiče, a to bez podstatného rozdílu. Dochází k překračování mentální kapacity řidiče, jehož mozek je schopen v určitý moment pojmout pouze určitý počet informací. Informace, které jsou nad rámec této kapacity, nejsou zpracovány a v tomto případě se velmi často jedná o informace o dopravní situaci.

 

Kolik sekund ztratíte?

Pohled na displej telefonu:

1 sekunda

Vzdálenost, kterou urazíte za 1 sekundu
50 km/h 14 m
90 km/h 25 m
130 km/h 36 m

 

Ztráta pozornosti při psaní zprávy: 5 sekund Vzdálenost, kterou urazíte za 5 sekund
50 km/h 90 m
90 km/h 125 m
130 km/h 180 m

Pokud jste spáchali bodovaný přestupek “Řízení s telefonem v ruce”, doporučujeme dodržovat doporučení, jak předejít zbytečnému načítání bodů.

Zdroje: statnisprava.sz, pixabay.com, allrisk.cz, ibesip.cz, mobilmania.cz, cspsd.cz

 

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

9.4.2021

Připoutejte se, prosím

Díky zavedení povinnosti o používání bezpečnostních pásů během jízdy, významně poklesl počet těžkých i smrtelných úrazů během dopravních nehod na pozemních komunikacích.

číst více...

1.4.2021

Rodinný právník vždy ochrání vaše práva

Allrisk vám, ve spolupráci s AXA ASSISTANCE, podává pomocnou ruku ve formě jedinečného produktu Rodinný právník, který je tu pro vás za super cenu!

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...