Srážka s jiným lyžařem vás může přijít hodně draho


Srážka s jiným lyžařem je velmi častou pojistnou událostí, při které se pojistné plnění může vyšplhat až do řádu milionů korun.

O tomto tvrzení svědčí případ českého turisty, který ve švýcarském horském středisku srazil německého lyžaře. Oba utrpěli rozsáhlá zranění a nároky, které byly z pojištění odpovědnosti německému lyžaři hrazeny, dosáhly částky více než dvou milionů korun.

Z pojistky se hradí náklady na ošetření, bolestné, ztráta výdělku po dobu pracovní neschopnosti či odškodnění za zhoršené společenské uplatnění. Pojištěný má také nárok na právní pomoc v zahraničí, včetně jejího zprostředkování, a na nutné překladatelské služby. V případě soudu kryje pojišťovna i náklady na právního zástupce a soudní výlohy. Vzniklou škodu často nárokuje i zdravotní pojišťovna poškozeného (toho, koho jste zranili), která vynaložila náklady na jeho léčbu.

Příklady cen za ošetření a finanční odškodnění:

  • převoz vrtulníkem ze sjezdovky do nemocnice 90 tisíc korun
  • náklady na léčení včetně operace činily 318 tisíc korun
  • pokračující léčba ve vlasti zraněné včetně další operace a repatriace 420 tisíc korun
  • rehabilitace a další náklady spojené s léčbou (například doprava k lékaři) 132 tisíc korun
  • ušlý zisk zraněné 515 tisíc korun
  • bolestné 143 tisíc korun
  • zhoršení společenského uplatnění 168 tisíc korun
  • právní zastoupení 94 tisíc korun
  • znalecké posudky 35 tisíc korun

Bez pojištění odpovědnosti byste všechny tyto položky museli uhradit z vlastní kapsy.

Pravidla FIS, které vydala Mezinárodní lyžařská federace, určují, jak se mají lyžaři a snowboardisté pohybovat na sjezdovkách. Při určování viníka nehody rozhoduje to, kdo tyto pravidla porušil.

Pokud byste se stali účastníky (nebo svědky) nehody na lyžích, máte v prvé řadě povinnost poskytnout zraněnému první pomoc a v případě potřeby přivolat horskou službu nebo zdravotní záchrannou službu a v případě vážnějších zranění je na místě zavolat i policii.

Při sepisování protokolu v žádném případě nepodepisujte nic, čemu nerozumíte!

Klidně přímo do protokolu napište, že nerozumíte a popište děj česky a teprve pod něj se podepište. Jste-li pojištěni, volejte co nejdříve na asistenční službu vaší pojišťovny, kde vám operátoři poradí, jak postupovat.

Vždy si také nehodu co nejpodrobněji zdokumentujte i sami, protože svědectví účastníků nehody a jiných přítomných lyžařů, foto či video dokumentace z místa nehody může být důležitým důkazním materiálem pro případy, kdy poškozený lyžař bude nucen uplatnit a prokázat svůj nárok na náhradu školy vůči druhému lyžaři u soudu nebo opačně, pokud byste měli prokázat svoji nevinu.

Kvalitní cestovní pojištění stále zůstává neodmyslitelnou součástí každé cesty za hranice České republiky. Proto vám nabízíme špičkový produkt, roční kartu Cestovního pojištění Allrisk. Neváhejte nás kontaktovat!

Nikola Novotná

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

10.2.2020

Zákaz předjíždění pro kamiony. Víte, kde platí?

Nekonečný boj předjíždějících kamionů na nevhodných místech a navíc při špatném počasí se snad pomalu blíží ke konci. Víte, kde všude tento zákaz platí a na jak dlouho?

číst více...

6.2.2020

Originální SPZ na vašem autě? I to můžete mít!

Chcete být originální a mít SPZ dle vlastního přání? My vám řekneme, co vše pro to musíte udělat.

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...