Správné používání mlhovek je jednoduché a účinné. Jak a kdy je používat?


Správné použití mlhovek vám může zachránit i život. V opačném případě řidičům znepříjemníte jízdu oslněním či je uvedete do situace, kdy si nejsou jistí vaší brzdnou reakcí. Jak mlhovky správně používat a kdy je nechat raději vypnuté?

Důležitým faktorem je znalost. V prvé řadě je nutné, aby každý řidič znal své auto a uměl ho plně ovládat. To znamená, že by měl vědět i to, kde se nachází zapínání mlhovek, ať už předních či zadních. Druhá věc je ta, že by měl vědět, za jakých podmínek smí (či musí) mlhovky použít. Zákon ve své podstatě nezajímá to, aby řidič díky zapnutým mlhovkám dobře viděl, ale zejména to, abychom byli dobře viditelní pro ostatní účastníky silničního provozu.

Každý vůz je vybaven zadními mlhovkami. Těmi předními jsou vybavená vozidla jen některá. Jak vyplývá ze zákona, zatímco použití zadních mlhovek je za snížené viditelnosti povinné, použití předních světel za snížené viditelnosti už je věcí dobrovolnosti. Zákon o provozu na pozemních komunikacích, hovoří jasně – přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.

Situaci, kdy je na čase mlhová světla zapnout, poznáme bezpečně. Mělo by se jednat o mlhu, sněžení či déšť natolik hustý, že nás donutí rapidně snížit cestovní rychlost. V případě, že za vámi nejede jiné vozidlo, jste povinni zadní mlhovku zapnout. Pokud se ocitnete v koloně, zadní mlhovku použije vždy jen poslední vozidlo. Zapnutá mlhovka v koloně aut (pokud nejste poslední vozidlo) není dobré, a to hned ze dvou důvodů: řidiče jedoucí za vámi můžete oslňovat stejně jako v noci při nevypnutých dálkových světel u protijedoucího vozidla. Navíc skrz zadní mlhovou svítilnu řidič špatně rozezná, kdy brzdíme. V takovém případě je vždy dobré kontrolovat palubní desku, která nám, při zapnutých mlhovkách, rozsvítí ikonu pro mlhové svítilny.

S naším Jedinečným autopojištěním Allrisk se ani v případě nehody nemusíte bát o vaše vozidlo, protože s aktivovaným tarifem Allrisk Nálepka získáváte řadu nadstandardních výhod zcela ZDARMA!

Kontaktujte nás!

Zdroje: allrisk.cz, policie.cz, aktualne.cz, pixabay.com

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

19.1.2021

Klientská centra Allrisk

Klientská centra Allrisk vznikají nejenom na základě těch nejhodnotnějších potřeb našich klientů, ale také našich pracovníků. Připravujeme nanejvýš příjemné prostory, aby se u nás všichni cítili pohodlně, a využíváme potenciál pro efektivní pracovní prostředí a místo ke vzájemnému setkávání.

číst více...

11.1.2021

Novinky 2021 jedinečného autopojištění Allrisk

Každý rok přinášíme našim klientům něco navíc! Seznamte se s novinkou pro letošní rok a využijte všechny výhody jedinečného autopojištění Allrisk!

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...