Rok 2020 přinesl mnoho změn v oblasti poplatků, daní a dávek


Jako každý rok, tak ani letos se nevyhneme změnám. Letos se to bude týkat zejména neschopenek, daní, dávek a poplatků na úřadech.

Valorizace důchodů

Od ledna 2020 důchody porostou průměrně o 900 Kč. Zvýšení bude přibližně o 150 Kč vyšší, než stanovuje zákon valorizací. Důchodci starší 85 let budou mít od ledna 2020 měsíční důchod vyšší o 1 000 Kč, důchodci starší 100 let o 2 000 Kč.

Rodičovský příspěvek

Od 1. ledna 2020 byl rodičovský příspěvek navýšen o 80 tisíc korun, tzn. na 300 tisíc korun. U vícerčat pak na 450 000 Kč. Nárok mají ti rodiče, kteří aktivně pobírají rodičovský příspěvek.

Spotřební daně na cigarety alkohol

Spotřební daň z lihu se od nového roku navýšila o 13 %,  cca o 10 %.

Bohužel Češi patří v užívání alkoholu a cigaret na evropskou špičku a výdaje na léčení následků užívání cigaret a alkoholu sahají do desítek miliard korun.

Zdanění výher

Rádi sázíte a máte rádi hazard? Od nového roku se nově dle daňového balíčku ministerstva financí zdaňují výhry v hodnotě nad 1 milion Kč. Šťastným výhercům v loteriích, sázkách či ostatních hazardních hrách bude nově stržena 15% srážková daň. Tato změna se bude týkat výherců ve Sportce, Eurojackpotu, Účtenkovka atd.

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí 

Dvojnásobek ceny poplatku oproti roku 2019, tzn. nově, se platí za vklad do katastru nemovitosti 2.000 Kč a to z důvodu růstu administrativních nákladů a inflace. I přesto je tento poplatek jeden z nejnižších v rámci Evropy.

eNeschopenka

Od 1. ledna 2020 zahájí ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení) ostrý provoz elektronických neschopenek. Zásadně se tak zjednoduší tok informací mezi třemi subjekty, a to mezi zaměstnavatelem, zaměstnancem a ČSSZ.

Čipování psů

Každý majitel svého psa má od nového roku povinnost svého psa očipovat. v případě, že tak majitel neučiní, hrozí mu pokuta ve výši až 20.000 Kč.

 

Nikola Novotná

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

10.2.2020

Zákaz předjíždění pro kamiony. Víte, kde platí?

Nekonečný boj předjíždějících kamionů na nevhodných místech a navíc při špatném počasí se snad pomalu blíží ke konci. Víte, kde všude tento zákaz platí a na jak dlouho?

číst více...

6.2.2020

Originální SPZ na vašem autě? I to můžete mít!

Chcete být originální a mít SPZ dle vlastního přání? My vám řekneme, co vše pro to musíte udělat.

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...