Prodáváte nebo kupujete auto? Nezapomeňte na přepis vozidla!


Prodej nebo koupě vozidla s sebou nese nejenom radost z nového přírůstku, ale i další povinnosti, např. přepis vozidla na nového majitele. Víte, jak na to?

Kde můžete vozidlo přepsat?

V současné době můžete převod vozidla na nového majitele provést na registru vozidel na kterémkoli úřadu obce s rozšířenou působností. Nemusíte již chodit na úřad spadající pod vaši adresu trvalého bydliště. 

Co vše budete s sebou potřebovat?

  • Malý technický průkaz
  • Velký technický průkaz
  • Formulář přihlášky k registraci vozidla do registru silničních vozidel
  • Zelená karta
  • Protokol o evidenční kontrole (Evidenční kontrola se provádí na vozidlo, tudíž jí může provést jak prodávající, tak kupující. Cena za evidenční kontrolu bývá 400 Kč a je dobré pamatovat, že protokol nesmí být ke dni přepisu vozidla starší více jak 30 dní.)
  • Doklady totožnosti. Pokud jste OSVČ, je nutné místo občanského průkazu doložit originál nebo ověřenou kopii živnostenského listu, koncesní listiny, osvědčení k výkonu činnosti apod., dle typu činnosti. Pokud jste právnická osoba, bude třeba předložit výpis z obchodního rejstříku, který ke dni přepisu není starší než 12 měsíců. (V případě, že vozidlo bude přepisovat kupující sám, bude potřebovat úředně ověřenou plnou moc prodávajícího.)
  • Kupní smlouva

Kolik vás tu bude stát?

Samotný přepis vás vyjde na 800 Kč a evidenční kontrola 400 Kč. V případě nutnosti ověřených podpisů k plné moci vás jeden podpis vyjde na 30 Kč.

Pokud budete přepisovat vozidlo, které nesplňuje emisní normu alespoň EURO3, musíte navíc zaplatit ekologickou daň, jejíž výše záleží na normě, kterou přepisovaný vůz splňuje:

  • EURO 2 – 3 000 Kč
  • EURO 1 – 5 000 Kč
  • EURO 0 – 10 000 Kč

Pokud bylo vozidlo vyrobeno po roce 2000, tak většinou bude pravděpodobně splňovat normu EURO 3 a od ekologické daně bude osvobozeno.

Do kdy je nutné vozidlo přepsat?

Od podpisu kupní smlouvy začíná běžet lhůta 10 dní, do které je potřeba přepsat vozidlo. Přepis vozidla standardně provádí prodávající a kupující současně. Vystavením plné moci na kupujícího se prodávající nezbaví odpovědnosti za řádný přepis vozidla na kupujícího. Proto nedoporučujeme dávat kupujícímu plnou moc a nechávat přepis pouze na něm bez kontroly, že převod opravdu proběhne v zákonné lhůtě. Pokuta za nedodržení lhůty může být až 50 000 Kč. Doporučujeme kupujícímu nepředávat vozidlo předtím, než přepis opravdu proběhne.

Jak dlouho přepis trvá?

Pokud s sebou máte všechny potřebné dokumenty, které jsou v pořádku, je přepis otázkou dvaceti minut.

Jedinečné autopojištění Allrisk

V České republice je pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, tzv. povinné ručení, závazné pro každého majitele vozidla.

Objevte výhody jedinečného autopojištění Allrisk.

Kontaktujte nás!

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

11.6.2021

Na co si dát pozor při řízení za tmy?

Jízda a řízení za tmy může být pro někoho nepříjemná z důvodu menší viditelnosti. Na co si dát pozor a čemu věnovat největší pozornost za této situace?

číst více...

4.6.2021

Jaké výhody přináší nalepení nálepky Allrisk?

Za vylepenou nálepku Allrisk získáte zásadní zvýšení asistenčních limitů a ještě něco navíc. Aktivujte si nálepku i vy a buďte připraveni na všechny možné situace.

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...