Proč je důležité nosit reflexní prvky


Ranní mlhy jsou tu a s nimi přichází i riziko špatné viditelnosti. Přitom obyčejný reflexní prvek může chodci zachránit i život!

Být vidět

Ať už se jedná o řidiče, cyklistu nebo chodce, je zapotřebí být viděn. Bohužel mnoho lidí i přes hrůzné statistiky dopravních nehod, na toto opatření nedbá, a to ani za předpokladu, že od února roku 2016 vešla v platnost novela, která povinuje chodce pohybující se za snížené viditelnosti (tma, mlha, déšť či husté sněžení) na kraji silnice, nosit jakýkoliv reflexní prvek.

Mezi nejohroženější skupinu patří chodci, žijící na vesnici nebo na okraji města, kteří dochází za časných ranních hodin či v noci na autobusovou zastávku, která se nachází v odlehlé části obydlené oblasti. Proto je u těchto osob opravdu velice důležité, aby nosily reflexní prvky a byly vidět. Řidič nás v tmavém oblečení bez reflexního prvku rozpozná pouze na pár metrů!

Bezpečně dokáže reagovat při 100 – 120 metrech!

Důležitá je prevence

Protože se ročně stane téměř sto smrtelných dopravních nehod chodců, které jsou skoro vždy zapříčiněné špatnou viditelností, doporučujeme reflexní prvky opravdu nosit. Prevence je půl zdraví a v tomto případě to platí dvojnásob. Navíc, pokud policie přistihne chodce bez reflexního prvku za snížené viditelnosti mimo obec, hrozí mu pokuta až 2000 Kč!

Reflexní prvky a materiály

Reflexní materiálny fungují na optickém principu zpětného odrazu světla. Tato vlastnost způsobuje, že se světelné paprsky, dopadající na povrch reflexního materiálu, odráží zpět ve směru zdroje světla a jsou zaznamenány řidičem ve formě kontrastu s tmavým okolím. Fungují na principu klasických odrazek v mikroskopické verzi. Odraz je v definovaných úhlech dopadu úzce směrový – vytváří kužel světla. Množství odraženého světla závisí na kvalitě reflexního materiálu a na způsobu jeho výroby.

Výrobci reflexních prvků se snaží být trendy, a tak se může stát, že si nakonec zakoupíte pěkný a moderní doplněk.

Výběr reflexních prvků je opravdu široký, např.:

  • Pásky, vesty, bundy,
  • šátky, čepice, kalhoty,
  • přívěsky, tkaničky, odrazky,
  • samolepky, klíčenky, deštníky, …

Myslete na svoji bezpečnost a noste reflexní prvky. Můžete si tím zachránit život!

Zdroje: allrisk.cz, mdcr.cz, novinky.cz, seznam.cz, aktualne.cz, policie.cz, besip.cz, altima.cz, pixabay.com,

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

25.10.2020

Pojištění při střetu se zvěří BEZ SPOLUÚČASTI

Podzim je z pohledu dopravních nehod rizikovým obdobím, a to i pokud jde o střety zaviněné srážkou se zvěří. Jak se jim vyhnout a na co si dávat pozor?

číst více...

13.10.2020

Tipy pro kontrolu auta před zimou

Zima na nás nenechala dlouho čekat a přihlásila se již o své slovo, a to zejména na horách. Víte, jak správně připravit své auto na zimní období?

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...