Proč je dobré znát šířku svého vozu?


Většina řidičů nemá ani ponětí o tom, jak je jeho vozidlo široké. To však může být nebezpečné v případě jízdy v zúženém jízdním pruhu. Proč?

Na českých dálnicích se stále něco opravuje, a tak jsme si už i částečně zvykli na jízdu v zúženém jízdním pruhu. Víte ale, že do levého jízdního pruhu mohou jen vozidla s vymezenou šířkou? Tato informace je vždy vyznačena na dopravní značce a za její nerespektování vám hrozí pokuta až 2.000 Kč.

Standardní jízdní pruh má šířku 3,75 metru, kdežto na opravovaných silnicích mohou mít zúžené jízdní pruhy šířku 2,5 metru, ale také 2,2 metru a v některých úsecích dokonce jen 2 metry. To je oproti běžné šířce opravdu velký rozdíl, který si někteří řidiči bohužel neuvědomují.

Koho se omezení týká?

Toto omezení se týká většiny aut kategorie N1, ale zákazem mohou být omezeny i některá vozidla combi, MPV nebo SUV. Záleží na značení na dopravní značce.

Zúžení o šířce 2 metry se týká např.:

 • Audi A4, A5 Cupé, A6 Avant, A7 sportback, Q3
 • BMW 3, 4 cupé, 5, 6 cabrio, 7, X1, X3
 • Citröen C4, Picasso, Tourer, Berlingo
 • Honda Jazz, Civic, CR-V, Accord

Zúžení o šířce 2,2 metru se týká navíc např.:

Předpisy doporučují, aby z každé strany bylo dalšího čtvrt metru místa. Tohoto není bohužel v mnoha případech možné dosáhnout. Při nedodržení pokutu v tomto případě nedostanete, jedná se totiž pouze o doporučení, mohli byste mít však v případě nehody problém s plněním od vaší pojišťovny.

 • Peugeot 807
 • Range Rover 4
 • VW Touareg
 • VW Amarok

Zúžení o šířce 2,5 metru se týká navíc např.:

 • VW Crafter, Multivan,
 • Renault Master
 • Ford Transit
 • Fiat Ducato

ZDE najdete výčet 150 modelů vozů, u kterých je uvedena jeho šířka.

Policie se na auta jedoucí v těchto úzkých pruzích začala více zaměřovat. Poté, co vidí příliš široké auto v takovém pruhu, odvede ho mimo dálnici, kde jej s pomocí řidiče přeměří.

Největší přidanou hodnotou našeho jedinečného autopojištění Allrisk jsou sjednocené asistenční služby a unikátní výhody při aktivaci tarifu Allrisk Nálepka.

 

 

Zdroje: allrisk.cz, uamk.cz, autosalon.tv, ibesip.cz, MDČR, Policie ČR

 

 

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

11.6.2021

Na co si dát pozor při řízení za tmy?

Jízda a řízení za tmy může být pro někoho nepříjemná z důvodu menší viditelnosti. Na co si dát pozor a čemu věnovat největší pozornost za této situace?

číst více...

4.6.2021

Jaké výhody přináší nalepení nálepky Allrisk?

Za vylepenou nálepku Allrisk získáte zásadní zvýšení asistenčních limitů a ještě něco navíc. Aktivujte si nálepku i vy a buďte připraveni na všechny možné situace.

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...