Připravte se na barevnou změnu, a to ze zelené na bílou!


Od 1. července čeká české řidiče změna v podobě nové barvy „zelené karty“, která prokazuje řidičovo zaplacené povinné ručení. Jak přesně změna proběhne?

Zelená karta

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Bez zelené karty nesmí žádný řidič s autem vyjet na veřejnou komunikaci, a to ani do zahraničí. Na této kartě je uveden seznam zemí, ve kterých platí pojištění odpovědnosti. V případě, že je některá země přeškrtnutá, musí si řidič před vjezdem do této země zakoupit tzv. hraniční pojištění nebo zvolit služby jiné pojišťovny, která tuto zemi v pojištění má.

Ze zelené na bílou

Evropské státy se dohodly, že celý systém prokazování pojištění odpovědnosti z provozu vozidla zjednoduší, a tak od začátku letních prázdnin mohou pojišťovny podle této evropské mezinárodní shody států zeleno-karetního systému zelenou kartu vydávat i vytištěnou na bílém papíře. Řidiči si mohou stále vyzvednout zelenou kartu na pobočce pojišťovny nebo si ji nechat zaslat poštou.

Zelenou kartu si můžou motoristé nechat zaslat i elektronicky, musí mít však jejich pojišťovna elektronický kontakt, např. e-mailovou adresu. Přechod na bílou verzi zelené karty umožní tisk i těm řidičům, kteří mají pouze černobílou tiskárnu. Řidiči, kterým jejich aktuální zelená karta platí i po 1. červenci, mohou zůstat v klidu. Nějakou dobu budou v systému kolovat obě varianty. Původní zelené karty klasicky dojedou svou vyznačenou platnost, která je vždy jeden rok. Další kartu pak může řidič dostat vytištěnou už na bílém papíře.

Do budoucna směřuje celý systém k úplné digitalizaci a zrušení papírových zelených karet.

Nikola Novotná

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

3.7.2020

Auta na zemní plyn prospívají životnímu prostředí

Ze studie (pro Český plynárenský svaz ČPS zpracovalo České vysoké technické učení v Praze) vyplývá, že vozy na stlačený zemní plyn (CNG) mají pozitivní vliv na snižování emisí oxidů dusíku v ovzduší.

číst více...

24.6.2020

Stali jste se svědkem dopravní nehody. Víte, co máte dělat?

Nikdy nevíme, kdy se můžeme stát svědky dopravní nehody, a kdy budou okolní osoby potřebovat naši pomoc. Víte, jak v takovém případě postupovat?

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...