Připoutejte se, prosím


Díky zavedení povinnosti o používání bezpečnostních pásů během jízdy, významně poklesl počet těžkých i smrtelných úrazů během dopravních nehod na pozemních komunikacích.

V dnešní době naštěstí většina řidičů a spolujezdců na předních sedadlech bere používání bezpečnostních pásů jako samozřejmost a používá je automaticky ihned při sednutí do vozidla. Bohužel na tuto povinnost stále zapomíná mnoho spolujezdců, kteří sedí na zadních sedadlech. Svým nepřipoutáním tak ohrožují nejenom sebe, ale především ostatní cestující ve vozidle. Setrvačnost lidského těla je totiž daleko větší, než síla paží, kterými by se pravděpodobně zadní spolucestující snažil vzepřít. Již rychlost 30 km/h se považuje, bez použití bezpečnostních pásů, za nebezpečnou.

Správné použití je základ

Aby mohly bezpečnostní pásy správně fungovat, je nutné jejich správné používání. Je potřeba kontrolovat, aby byl pás upevněn přes rameno a hruď. Pozor – pás nesmí být upevněný přes krk, za zády nebo pod paží! Zároveň pod pásy nepatří žádné tvrdé ani ostré předměty, které by při havárii mohly způsobit ještě vážnější zranění.

Určitě je vhodné, aby bezpečnostní pásy používaly i těhotné ženy. Použití je následovné: Ramenní pás je veden přes hrudník mezi prsy a spodní pás se posune co nejníže pod břicho. V tomto případě je bezpečně chráněna matka i plod.

Péče je také důležitá

Každodenním používáním bezpečnostních pásů se snižuje i jejich životnost. Trpí zejména v místech dotyku, kde se často odírají. Odborníci doporučují jejich ošetření suchým hadříkem nebo měkkým kartáčem na oděvy. Určitě pásy neumývejte chemickými čisticími prostředky. Mohli byste tak porušit jeho strukturu a tím i snížit jejich funkčnost.

V případě havárie je vždy nutné bezpečnostní pásy vyměnit. Výměna je nutná i při pomalém vytahování z navíjecího automatu a při jeho otevírání.

Airbag není bezpečnostní pás

Protože jsou všechny airbagy konstruovány jako součást systému, který doplňuje připoutání bezpečnostním pásem, je jejich používání nutnost i v případě, že airbagy ve svém vozidle máte. Airbag má za úkol pouze vytvořit ochranný prostor mezi hlavou cestujícího a deformující se kostrou automobilu. Pokud není řidič připoután, může cestujícího i smrtelně poranit, protože v době nárazu se vak nafukuje rychlostí až 320 km/h. 

Zajímavost

Při prudkém zbrzdění z rychlosti 50 km/h se hmotnost vašeho těla zvýší až šedesátkrát. Člověk o hmotnosti 90 kg tak zvýší svoji hmotnost až na 5 400 kg (to je 5,4 tuny). Padesátikilový člověk pak zvýší svoji hmotnost až na 3 000 kg – tedy tři tuny. A představa, že se udržíte na svém místě v takovémto případě, je opravdu mylná.

Jedinečné autopojištění Allrisk

Největší přidanou hodnotou jedinečného autopojištění Allrisk jsou sjednocené asistenční služby a unikátní výhody při aktivaci tarifu Allrisk Nálepka. Zjistěte si více informací o povinném ručení, havarijním pojištění a výhodách za vylepenou nálepku Allrisk.

 

 

 

 

Zdroje: allrisk.cz, aktualne.cz, ibesip.cz, automat.cz, pixabay.com

Elektronický archiv smluv

Stáhnout aplikaci ZDARMA

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

7.5.2021

Prodáváte nebo kupujete auto? Nezapomeňte na přepis vozidla!

Prodej nebo koupě vozidla s sebou nese nejenom radost z nového přírůstku, ale i další povinnosti, např. přepis vozidla na nového majitele. Víte, jak na to?

číst více...

30.4.2021

Proč je dobré znát šířku svého vozu?

Většina řidičů nemá ani ponětí o tom, jak je jeho vozidlo široké. To však může být nebezpečné v případě jízdy v zúženém jízdním pruhu. Proč?

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...