Konec prázdnin a začátek školního roku je tady. Na co si dát pozor?


Září je čtvrtým nejhorším měsícem co do počtu dopravních nehod. Může za to nejenom hustější provoz, ale i větší nepozornost řidičů. Proč?

Letní prázdniny jsou pryč a s jejich koncem přišel začátek školního roku, který s sebou přinesl i větší riziko nehod v blízkosti školek a škol.

Řidiči by měli být při řízení od září vždy o něco pozornější. Nejrizikovějším časem bývá pondělí mezi 7. a 8. hodinou ranní, kdy se právě v okolí školek a škol pohybuje nejvíce dětí. Nejedná se ale jen o pondělí, ale celkově o všední dny

Do rizikové skupiny patří převážně chodci a po nich cyklisté. Rizikoví jsou ale také spolujezdci v osobních automobilech, protože až v 46 % případů dopravní nehody byla vina na straně řidičů. Nejčastější příčinou vzniku nehody bylo nedání přednosti v jízdě, nevěnování se řízení a nepřiměřená rychlost.

Abychom mohli efektivně předcházet dopravním nehodám, doporučujeme začít u nejmladších účastníků silničního provozu, aby bylo jejich dojíždění a docházení do školy bezpečné.

10 hlavních zásad bezpečného chování:

1) Začněte společně

Pokud víte, že budou vaše děti chodit školy sami, projděte si s nimi pečlivě tuto trasu a upozorněte je na možná rizika a na nepřehledná, problematická a nebezpečná místa.

2) Bezpečné přecházení

Silnici přecházejte pouze na bezpečných místech. Při přecházení se vždy alespoň 3x rozhlédněte na obě strany a hlavně nepřecházejte mezi zaparkovanými auty, kde vás mohou řidiči lehce přehlédnout.

3) Vždy včas

Z domu vycházejte vždy včas. Předejdete tak zbytečnému stresu a spěchu z časového presu a případnému přehlédnutí nebezpečné dopravní situace.

4) Reflexní prvky

Využívejte reflexní prvky a pestré barvy na oblečení a školních aktovkách. Zvyšují viditelnost a bezpečnost vašich dětí.

5) Mobilní telefony

Pozor na používání mobilního telefonu. Poslouchání muziky a mít nasazená sluchátka je velice nebezpečné při pohybu v blízkosti silnice z důvodu omezeného sluchu a možnosti včasné reakce v případě možného vzniku nehody.

6) Jízda na kole/koloběžce

Nezapomeňte na správné nasazení přilby (do 18 let je přilba povinná), ochranné doplňky a kontrolu technického stavu kola/koloběžky.

7) Jízda autem

Nutnost použití dětské autosedačky a jejího správného připoutání. Sezení bez batohu či aktovky na zádech. Při vystupování doporučujeme zvolit vždy tu stranu, která je blíže chodníku.

8) Jízda MHD

Slušné chování nejen v prostředcích MHD je základem zvládnutí dopravních situací. Při přecházení se ujistěte, že vozidlo MHD nepřekáží ve výhledu vám ani přijíždějícím vozidlům. Případně vyčkejte, až vozidlo MHD odjede ze zastávky. Pozor, tramvaj má přednost i na přechodu pro chodce.

9) Oči a uši

Naslouchejte dopravě (příjezd tramvaje, nákladního vozidla, jízda motocyklu, vozidel záchranného integrovaného systému atd.).

10) Obezřetnost

Ať už je situace jakákoliv, vždy dbejte na bezpečnost vás i vašich dětí. Raději zpomalte a zbytečně se nestresujte. Svojí roztěkaností byste mohli přispět ke vzniku dopravní nehody.

 

 

 

 

Zdroje: allrisk.cz, cdv.cz, skoda-storyboard.cz, mvcr.cz, skodahome.cz, pixabay.com

Nová revoluční aplikace Domafin

Zjistit více

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

10.9.2021

Asistence Allrisk – Asistence při dopravní nehodě

S Allrisk ASSISTANCE už nebudete muset tápat mezi technickými asistencemi jednotlivých pojišťoven a zjišťovat, které se vás týkají a které už pojištění nezahrnuje.

číst více...

3.9.2021

Konec prázdnin a začátek školního roku je tady. Na co si dát pozor?

Září je čtvrtým nejhorším měsícem co do počtu dopravních nehod. Může za to nejenom hustější provoz, ale i větší nepozornost řidičů. Proč?

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...