Podzim je z pohledu dopravních nehod rizikovým obdobím, a to i pokud jde o střety zaviněné srážkou se zvěří. Jak se jim vyhnout a na co si dávat pozor?
Časté mlhy a brzké stmívání, tedy snížená viditelnost, jsou nejčastější příčinou takových nehod. Je tedy potřeba dbát zvýšené opatrnosti na úsecích, které jsou značeny možným výskytem zvěře, ale i mimo ně. Ke srážce může dojít v kteroukoliv denní i noční hodinu bez ohledu na roční období.
Nejrizikovějším časem bývá svítání a soumrak, kdy zvěř putuje za potravou a na pozemní komunikace nebere ohled. V noci je třeba dbát ještě větší opatrnosti, jelikož zvíře oslněné světly vozidla se chová zmateně a nepředvídatelně.
V období od dubna do září letošního roku došlo v Česku téměř k sedmi tisícům srážek automobilů se zvěří, u kterých asistovala policie. Vyplívá to ze statistiky SRNA index.
Nejlepším preventivním opatřením, je přiměřená rychlost jízdy a zvýšená pozornost, a to především na silnicích, které jsou označeny dopravními značkami s možným výskytem zvěře. Při nižší rychlosti dokážete na neočekávaný vstup zvěře do vozovky včas zareagovat. Když si všimnete zvěře v blízkosti silnice, nejčastěji zahlédneme její světélkující oči, ztlumte dálková světla, protože ta zvěř oslepují. Okamžitě snižte rychlost a připravte se na případné brzdění. Pokud zvíře neuteče, můžete ho zkusit vyplašit zatroubením.
Pokud už je střet se zvířetem nevyhnutelný, doporučení odborníků zní jasně: brzdit plnou silou a zvolit čelní náraz. Z pohledu psychiky řidiče je to těžká situace, ale auta jsou na čelní náraz konstruována a deformační zóny pohltí energii v co nejvyšší možné míře. Jakýkoliv jiný manévr je velmi riskantní. Ptáte se proč? Zkuste se vžít do situace, kdy má člověk ve zlomku sekundy vyhodnotit stav vozovky, zohlednit ostatní pasažéry, odhadnout váhu a sílu nárazu zvířete, a k tomu musí koordinovat práci nohou a rukou ve stresu… Zkrátka, když hrozí srážka se zvěří, brzděním snižte rychlost, co nejvíce, a raději zvíře trefte čelně, než se mu snažit vyhnout a narazit do stromu. V opačném případě by mohly být následky ještě větší.
Jak postupovat při střetu se zvěří?
Pokud dojde k úmrtí zvířete, je povinností každého řidiče, takovou nehodu nahlásit Policii České Republiky, a to i v případě, že nevznikne žádná škoda na vozidle. V případě, že tak neučiní, hrozí každému řidiči pokuta. V případě střetu se zvířetem, které má majitele (např. chovná zvěř), hradí škodu majitel zvířete. Ve většině případů se ale jedná o srážku s divokou zvěří, která nemá majitele, není po kom žádat náhradu škody. Policisté oznámí smrt zvířete místnímu mysliveckému spolku, který následně zajistí odvoz mrtvého zvířete. Určitě si však neodvážejte toto zvíře domů. Bylo by to považováno za pytláctví, za které je trestní sazba až 2 roky vězení. Navíc byste se tak vystavili případnému riziku nákazy vzteklinou. Nezapomeňte místo nehody vyfotit (zvíře, místo, vozidlo), abyste měli důkaz o střetu.
Pojištění při střetu se zvěří BEZ SPOLUÚČASTI
Všichni klienti jedinečného autopojištění Allrisk se sjednaným produktem povinného ručení získávají již v základním asistenčním programu ZDARMA produkt pojištění vozidla při střetu se zvěří. Všichni klienti s aktivovaným tarifem Allrisk nálepka mají toto pojištění zcela bez spoluúčasti.