Péče o vozidlo i v těch největších mrazech


S aktuálními teplotami sahajícími hluboko pod bod mrazu se může lehce stát, že se svým autem neodjedete, protože ho jednoduše nenastartujete. Jak takové situaci předejít?

Víte, proč některá auta mají ve velkých mrazech problém se startováním?

A sklesající teplotou se benzín méně vypařuje a tak se snižuje možnost zahájit spalovací proces. V případě nekvalitní nafty se může stát, že vám úplně zatuhne. Stejné problémy můžou nastat i s olejem, který s klesající teplotou tuhne. Pak mají pohyblivé části motoru problém s funkčností. U baterie tomu není jinak – ve velkých mrazech tuhnou i tekutiny v baterii, které jsou potřeba k chemické reakci k výrobě elektrické energie.

Jak předcházet těmto problémům?

Nejlepší variantou je parkovat své vozidlo v podzemní garáži, kde je stálá vyšší teplota, případně postačí klasická garáž. Ne každý však tuto možnost má. O to více péče byste svému vozu měli věnovat.

V prvé řadě kupujte pouze kvalitní palivo. Všechny čerpací stanice velkých řetězců mají v případě nafty povinnost, v období od začátku prosince do konce února, prodávat zimní naftu. Ta by měla spolehlivě fungovat až do -20 stupňů Celsia.

Jestliže víte, že mají přijít opravdu velké mrazy, opatrně vyjměte z vozu baterii a odneste ji do teplejšího prostředí vašeho domu. Určitě jí tam bude lépe a navíc si můžete ověřit, zda je dostatečně nabitá.

Nestartuje? Žádná panika

I přes všechnu vaši snahu se stalo, že auto nechce nastartovat? Hlavně zachovejte klid. Celý proces startu by neměl trvat déle než 15-20 vteřin. Po této době vraťte klíček zpět do první polohy a vyčkejte dvě minuty, než bude auto opět připraveno ke startu. Tento proces však neopakujte mnohokrát, abyste stav baterie ještě nezhoršili. V tomto případě můžou ještě zachránit startovací kabely, které je dobré mít pro případ nouze vždy v autě. Jak správně nastartovat auto pomocí startovacích kabelů si můžete přečíst ZDE.

Při sjednaném jedinečném autopojištění Allrisk a vylepené Nálepce Allrisk získáváte mnoho nadstandardních výhod a zvýšení asistenčních limitů. Jedna z výhod je Technická asistence v případě chyby řidiče.

Správná výbava auta je základ úspěchu

Nepodceňujte nepovinnou výbavu svého auta. Může vás zachránit a zpříjemnit nepříjemné situace.

Doporučujeme:

  • Startovací kabely, tažné lano, sněžné řetězy
  • Hasicí přístroj, škrabka na okna, smetáček na sníh
  • Záznam o dopravní nehodě, svítilna
  • Pracovní rukavice, teplá velká deka, nabíječka do auta
  • Teplá velká deka, navigace, destilovaná voda
Zdroje: allrisk.cz, pixabay.com, seznam.cz, aktualne.cz, auto.ihned.cz, brno-autem.cz

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

1.3.2021

Výměna řidičského průkazu

Letos čeká výměnu řidičských průkazů téměř 341 tisíc motoristů, což je dvakrát méně, než minulý rok. Může za to nová

číst více...

25.2.2021

Telefon v ruce během řízení vozidla? Určitě ne!

Mobilní telefony jsou sice nezbytnou součástí našich životů, ale řízení vozidla a telefonování nejde dohromady. Ohrožujete tím nejenom sebe, ale i ostatní účastníky provozu.

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...