Palubní kamera v autě. Kde ano a kde raději ne


Mnoho z nás používá ve svém autě palubní kameru. Nejenom pro lepší pocit, ale pro možný důkaz naší neviny. Víte ale, v jakých státech je jejich používání zakázáno?

V České republice můžete používat palubní kameru bez omezení. Jedinou povinností je její vhodné umístění tak, aby nebránila ve výhledu a nebránila řidiči v plnění jeho povinností. Záznam z kamer pořízený ve vozidle může v některých případech sloužit jako důkazní materiál. Pozor však s jeho zveřejněním. Z uveřejněného záznamu by nemělo být možné identifikovat účastníky provozu.

Bez omezení můžete palubní kameru používat v těchto zemích:

 • Dánsko
 • Bosna a Hercegovina
 • Chorvatsko
 • Itálie
 • Malta
 • Nizozemsko
 • Srbsko
 • Španělsko
 • Švédsko

Jak jsou na tom ostatní země?

Rakousko

Jakékoliv zveřejňování materiálů, kde jsou rozeznatelné osoby nebo vozidla na základě evidenčního čísla, je v Rakousku protizákonné. Používání palubní kamery je tedy povoleno, ale záznam nesmíte nikde ukazovat. Momentálně je skutečnost taková, že se v Rakousku úřady nemohou dohodnout, zda by kamery měly povolit, nebo zakázat.

Slovensko

Zákon na slovenském území nezakazuje používání palubní kamery pro osobní nebo důkazní účely. Při případném zveřejnění je ale třeba dodržet zásadu ochrany soukromí. Je nutné dbát na to, že tato kamera nesmí narušovat zorné pole řidiče a ani odpoutávat pozornost od bezpečné jízdy.

Ukrajina

Na Ukrajině vzhledem ke geopolitické a sociální situaci země přijde palubní kamera vhod. Minimálně tím zneškodníte pokus o pojistný podvod, kterých je právě na Ukrajině mnoho.

Maďarsko

Palubní kamera se může v Maďarsku používat, pouze pokud zaznamenává v nízkém rozlišení a nízkém počtu snímků za sekundu. Data musí být po pěti pracovních dnech vymazána a musí být zabezpečena proti zneužití třetí osobou.

Lucembursko

V Lucembursku palubní kameru mít můžete, ale nesmíte ji používat.

Portugalsko

Pokud vás čeká cesta do Portugalska, nechte palubní kameru raději doma. V této zemi je totiž zakázané takovou kameru i vlastnit.

Švýcarsko

V této zemi kameru požívat lze, avšak pouze za těchto podmínek:

 • Řidič musí mít zákonný důvod k použití palubní kamery.
 • Řidič nesmí kameru používat pro zábavu nebo jako dokumentarista.
 • Subjekty na videu musí vědět o tom, že jsou nahrávány.
 • Kamera může nahrávat pouze relevantní události.

Nejste si jisti, za jakých podmínek můžete v dané zemi kameru používat tak, abyste se vyhnuli právním sporům a zbytečným problémům? Rodinný právník vám poskytuje i preventivní pomoc. Neváhejte se na nás obrátit pro sjednání tohoto unikátního produktu!

Naše dlouholeté zkušenosti s českým právním systémem nyní můžete využít i Vy!

Zdroje: allrisk.cz, pixabay.com, auto.cz, vas-pomocnik.cz, cestakbydleni.cz, autosalon.tv

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

27.9.2020

Proč je důležité nosit reflexní prvky

Ranní mlhy jsou tu a s nimi přichází i riziko špatné viditelnosti. Přitom obyčejný reflexní prvek může chodci zachránit i život!

číst více...

20.9.2020

Asistenční systémy ve vozidlech – v dnešní době téměř standard

Velké množství asistenčních systémů, které se starají o různé zájmové oblasti jak automobilu, tak samotného provozu. Znáte je všechny?

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...