Originální SPZ na vašem autě? I to můžete mít!


Chcete být originální a mít SPZ dle vlastního přání? My vám řekneme, co vše pro to musíte udělat.

Možnost mít vlastní originální státní poznávací značku neboli SPZ máte již od ledna roku 2016. Jak je ale zvykem, každá paráda něco stojí a má svá pravidla.

Podmínky pro schválení vlastní SPZ

SPZ se pro mopedy skládá z pěti znaků, pro motocykly ze sedmi a pro osobní automobily z osmi. Tento počet je vždy třeba dodržet. Dále mezi pravidla patří:

  • musí obsahovat minimálně jednu číslici
  • nemůžete použít písmena jako G, CH, O, Q a W, protože jsou snadno zaměnitelná
  • nelze použít jakékoliv neslušné, hanlivé, urážející, rasistické, xenofobní a sprosté výrazy včetně mnoha dalších, které si můžete projít v seznamu zakázaných slov
  • nesmí také obsahovat diakritiku, interpunkci a speciální znaky
  • není povoleno používat zkratky orgánů státní správy, zastupitelství, úřadů, organizací atd.

Výběr písmen, čísel a jejich kombinace už je samozřejmě zcela na vás. Pokud splníte zvýšené požadavky, neexistuje jediný důvod pro to, aby žádost o novou značku byla zamítnuta.

A kde si novou SPZ zařídit?

Nejprve si musíte vypracovat písemnou žádost. Žádný speciální formulář k tomu ale nenajdete, takže si vytvořte vlastní. Žádost musí obsahovat identifikační údaje o vaší osobě i o vozidle, vybranou kombinaci slov a písmen a také vaše trvalé bydliště. U podnikatelů je třeba dodat název obchodní firmy, IČO a adresu sídla. Pravděpodobně po vás budou chtít i dokázat, že jste majitelem daného vozidla. Pokud vlastníkem nejste, budete potřebovat od majitele vozu plnou moc. Podepsanou žádost poté předejte úředníkům na obecním úřadě s rozšířenou působností v místě trvalého bydliště nebo sídla firmy.

Cena u mopedů a motocyklů za SPZ na přání je 5000 Kč. U automobilu 10 000 Kč a to proto, že cedulky budete mít dvě – jednu vepředu a druhou vzadu. Vypracovány by měly být do 15 dnů od podání žádosti.

SPZ je samozřejmě přenosná, můžete ji tedy uplatnit i na nové motorové vozidlo, které má vystřídat to stávající. Použít ji lze ale pouze na jedno vozidlo současně. Není tedy možné si jednu SPZ z auta umístit na moped a druhou třeba na motorku.

V případě krádeže na tom pak může případný zloděj velice rychle pohořet. Odcizení běžně vydávaných značkových tabulek je pouze přestupek s možnou pokutou, ale u SPZ na přání to rozhodně neplatí.  Vzhledem k hodnotě jedné značky může zloději hrozit i vězení.

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

19.1.2021

Klientská centra Allrisk

Klientská centra Allrisk vznikají nejenom na základě těch nejhodnotnějších potřeb našich klientů, ale také našich pracovníků. Připravujeme nanejvýš příjemné prostory, aby se u nás všichni cítili pohodlně, a využíváme potenciál pro efektivní pracovní prostředí a místo ke vzájemnému setkávání.

číst více...

11.1.2021

Novinky 2021 jedinečného autopojištění Allrisk

Každý rok přinášíme našim klientům něco navíc! Seznamte se s novinkou pro letošní rok a využijte všechny výhody jedinečného autopojištění Allrisk!

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...