Nezapomínejte před zimní jízdou očistit své vozidlo


Nečistota, námraza, sníh a led. To vše je řidič povinen odstranit ze svého vozidla před tím, než v něm započne jízdu. Víte proč?

Zákon o provozu na pozemních komunikacích nařizuje všem řidičům odstranit před jízdou všechny nečistoty z vozidla, proto než vyrazíte do zimního provozu, nezapomeňte pečlivě odstranit ze svého vozidla špínu, námrazu, led a sníh, a to jak o z oken, tak z kapoty a střechy vozu. Myslete i na zpětná zrcátka, registrační značky a přední i zadní světla.

Je důležité, aby vám žádná z těchto nečistot nebránila výhledu vpřed, vzad ani do stran.

Osobní vozidla

U osobních aut je opravdu velice důležité očistit celý vůz, aby například uvolněná vrstva sněhu nespadla vpřed nebo přímo na jedoucí vozidlo za ním, což by mohlo v některých situacích způsobit vážnou dopravní nehodu.

Také vyškrábaný tankový průzor u čelního skla pro bezpečnou jízdu rozhodně nestačí. O tom svědčí i řada fatálních nehod, kdy řidiči se špatně očištěným sklem přehlédli například chodce na přechodu.

Raději si přivstaňte o 10 minut dříve a připravte své vozidlo na cestu správně a důkladně.

Nákladní vozidla

U nákladních aut je nutné očistit celé vozidlo, a to včetně nákladu. Jedná se především o sníh a kusy ledu, které by mohly spadnout na okolní vozidla a zapříčinit tak škodu, úraz nebo dopravní nehodu.

V případě napadení sněhu během jejich povinné přestávky je opět nutné sníh z vozidla odstranit. To může být pro řidiče velmi obtížné, protože u nás prakticky neexistují rampy, ze kterých by mohli sníh a námrazu z vozidla bezpečně odstranit.

Doporučení

Odstranění námrazy ze skel si můžete usnadnit použitím spreje s rozmrazovací kapalinou. Účel splní ale i smetáček, škrabka a tekutý rozmrazovač zámků.

Přimrzlé gumové těsnění ve dveřích, díky kterému nejdou otevřít dveře, není zrovna příjemnou záležitostí. Preventivně bychom tak měli těsnění včas ošetřit vhodným přípravkem, například na bázi glycerinu, nebo jelením lojem. Dost práce nám může usnadnit i clona na přední sklo, kterou v zimě umísťujeme z vnějšku vozu, v létě pak může sloužit z vnitřní strany proti slunečnímu záření, které by rozpálilo interiér.

Pokud vyrážíme do oblasti s většími sněhovými srážkami, vyplatí se mít v autě i lopatu, sněhové řetězy a třeba i pytlík s pískem, který může pomoci při rozjezdu na ledovce.

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

19.1.2021

Klientská centra Allrisk

Klientská centra Allrisk vznikají nejenom na základě těch nejhodnotnějších potřeb našich klientů, ale také našich pracovníků. Připravujeme nanejvýš příjemné prostory, aby se u nás všichni cítili pohodlně, a využíváme potenciál pro efektivní pracovní prostředí a místo ke vzájemnému setkávání.

číst více...

11.1.2021

Novinky 2021 jedinečného autopojištění Allrisk

Každý rok přinášíme našim klientům něco navíc! Seznamte se s novinkou pro letošní rok a využijte všechny výhody jedinečného autopojištění Allrisk!

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...