Nepodceňujte nošení reflexních prvků. Mohou vám zachránit život!


Dny jsou čím dál kratší, rána mlhavější a celková viditelnost se den ode dne zhoršuje, a proto je nošení reflexních prvků velice důležité. Díky nim vás může řidič včas zahlédnout a předejít tak možné nešťastné události.

Viditelnost chodců na silnicích se právě s příchodem chladných podzimních a zimních dnů řeší mnohem více, než v létě. Celková viditelnost pro řidiče je čím dál horší a to nejenom kvůli brzkému stmívání, ale i kvůli vyskytujícím se ranním mlhám.

Kdy máte povinnost nosit reflexní prvky?

Povinnost zviditelnění chodců reflexními prvky se stala součástí zákona (zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích) v roce 2016.

Pokud se chodci pohybují za snížené viditelnosti (mlha, sněžení, hustý déšť, soumrak, svítání, …) mimo obec po krajnici nebo po okraji vozovky, které není osvětleno veřejným osvětlením, mají povinnost mít na sobě prvky z reflexního materiálu. V případě nedodržení této povinnosti hrozí chodci pokuta až ve výši 2.000 Kč.

Proč je nošení reflexních prvků důležité?

Reflexní prvky umí až ztrojnásobit vzdálenost, na kterou je chodec vidět, a tak by jejich nošení, když opomeneme zákonnou povinnost, mělo být v zájmu každého z nás. Řidič, který v noci potká chodce v černém oblečení, má zhruba 18 m na adekvátní reakci. Při rychlosti kolem 70 km/h má tak pouhou necelou vteřinu na provedení příslušného manévru a odvrácení srážky. Za takových podmínek tak záleží z velké části na náhodě, zda k tragédii nedojde. Pokud je ale chodec vybaven reflexním prvkem, zvyšuje se vzdálenost, na kterou je řidič schopen rozeznat chodce (reflexní předmět) až na 200 m. Tato vzdálenost mu již poskytuje při zmíněných 70 km/h dostatek prostoru na to, aby se chodci bezpečně vyhnul.

Také určitě nic nezkazíte, když tyto prvky budete nosit při každém menším zhoršení viditelnosti, případně je budete mít vždy u sebe pro případ rychlého použití. Chráníte tím především sebe.

Proč se tato povinnost zavedla?

Cílem je jednoznačně prevence vážných a smrtelných nehod, protože mezi roky 2012 – 2015 zemřelo na silnicích přes 500 chodců, z toho 303 v noci, což je opravdu vysoké a zbytečné číslo.

Jak a kde nejlépe reflexní prvky nosit?

Jako ideální se tak nabízí například reflexní pásek, umístěný na noze nebo ruce (ideálně na obou končetinách) směrem do vozovky. Pásek můžete nosit pohodlně u sebe v kapse nebo tašce, kde vám nezabere příliš místa a použít ho až v případě potřeby. Dostatečný je například i reflexní prvek, který je součástí oblečení, batohu či tašky, pokud je dostatečně viditelný pro ostatní účastníky silničního provozu.

 

 

 

 

Zdroje: allrisk.cz, mdcr.cz, novinky.cz, seznam.cz, aktualne.cz, policie.cz, besip.cz, altima.cz, pixabay.com

Nová revoluční aplikace Domafin

Zjistit více

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

26.11.2021

Životní a úrazová pojištění Allrisk

Životní pojištění by mělo být základním pilířem v pojištění každého z nás. Zabezpečená budoucnost, či jistota jsou v našem životě tím nejdůležitějším. Víte, jaké jsou možnosti životního a úrazového pojištění?

číst více...

12.11.2021

Kdy a jak používat mlhovky?

„Raději si zapnu mlhovky, kdyby náhodou…“ Tak přesně takhle by to fungovat nemělo. Kvůli špatnému používání mlhových světel velice často

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...