Nejčastějším přestupkem je vysoká rychlost


Nejčastějším dopravním přestupkem v minulém roce bylo překročení nejvyšší dovolené rychlosti o méně než dvacet kilometrů za hodinu. Víte, kolik řidičů se dopustilo takového přestupku?

V České republice je registrováno 6,8 milionu řidičů. Ministerstvo dopravy oznámilo, že na konci minulého roku získalo trestné body celkem 480 000 motoristů, tedy 7 % z nich a z toho 8 % (přes 40 tisíc motoristů) jich nasbíralo 12 bodů a na rok jim byl odebrán řidičský průkaz. Nejčastěji však mají řidiči dva body (cca 170 tisíc řidičů) a po nich následuje skupina se třemi body (cca 107 tisíc řidičů). Největší skupinu bodovaných řidičů tvoří muži ve věku 44 let a řidičky ve věku 43 let.

Druhým nejčastějším přestupkem na našich silnicích byla jízda bez použití bezpečnostního pásu, (66 tisíc přestupků) a následovalo držení telefonu za jízdy (51 tisíc přestupků). Tyto přestupky tvořily více než polovinu všech bodovaných přestupků.

Čtvrtým bodovaným přestupkem bylo překročení rychlosti v obci o 20 km/h a více, a pátým přestupkem překročení rychlosti o více než 10 km/h, ale méně než 30 km/h mimo obec.

Dále následuje nedání přednosti v jízdě, výraznější překročení rychlosti, nezastavení na červenou nebo na pokyn „Stůj!“, ohrožení pod vlivem návykové látky nebo řízení vozidla bez příslušného řidičského oprávnění.

Ministerstvo dopravy chce výrazně zvýšit pokuty za nejzávažnější přestupky. Například za zakázané vjetí na železniční přejezd by se měla maximální pokuta zvýšit pětinásobně na 25 000 korun, za držení telefonu během jízdy by pak místo současných 2 500 korun nově hrozilo až 10 000 korun. Nejvyšší pokuty za až 75 000 korun budou hrozit za řízení bez řidičského oprávnění (řidič není jeho držitelem) a se zadrženým technickým průkazem od vozidla.

Nikola Novotná

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

8.11.2019

Nejčastějším přestupkem je vysoká rychlost

Nejčastějším dopravním přestupkem v minulém roce bylo překročení nejvyšší dovolené rychlosti o méně než dvacet kilometrů za hodinu. Víte, kolik řidičů se dopustilo takového přestupku?

číst více...

29.10.2019

Vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik je tu!

1. listopadu je za rohem a s ním i povinnost přezout své auto z letních na zimní pneumatiky. Kolik vás to bude stát a kdy je nejvhodnější doba?

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...