Nakupujme na internetu bezpečně!


Na internetu nakupujeme čím dál více. Jak být ale obezřetný a předejít tak zbytečným rizikům?

Internet je už prodejním fenoménem. Nakupují zde muži i ženy a tržby webových obchodníků rok od roku stoupají. Může se ale stát, že přece jen naletíme. Co v takovém případě dělat?

Nakupovat z pohodlí domova, nižší cena nebo okamžitá možnost srovnání cen. To je jen malý výčet velkých výhod nákupů přes internet, a tak toho využíváme a e-shopy jsou nyní před Vánocemi zahaleny mnoha objednávkami.

Nejčastěji nakupujeme oblečení, kosmetiku, počítače či mobily. Hodně se také před Vánocemi nakupují léky, vitamínové doplňky, ale třeba i nejrůznější produkty pro své domácí mazlíčky.

Jak postupovat v případě, že vám zboží nedorazilo?

Objednané zboží jste měli mít už dávno doma, ale kurýr stále nepřijíždí a od e-shopu nepřichází žádná zpráva. Seriózní e-shop by vám měl ještě před zaplacením potvrdit vaši objednávku e-mailem. Pokud nic nedorazilo, měli byste začít být ostražití a pořádně zvážit, jestli zboží vůbec zaplatit a nejít raději o e-shop dál. Měli byste se také v případě podezření podívat, kdo vlastně za doménou e-shopu stojí a projít internet, zdali už se o obchodníkovi ve špatném nemluví.

Pokud na zboží stále trváte a chcete si jej i přes možná rizika objednat, myslete na zadní kolečka a raději si schovávejte e-mailovou komunikaci, případně si nahrávejte telefonní hovory.

V případě nejhorší varianty, kdy zboží je zaplaceno, nikdo nereaguje a produkt nikde, přichází na řadu ČOIka (Česká obchodní inspekce). Zde můžete nahlásit daného obchodníka a ČOI vysvětlit, co se stalo. Všem spotřebitelům je k dispozici poradenská linka, tel.: 227 034 04, a to vždy od pondělí do pátku v časech od 8 do 16 hodin. Můžete přijít i osobně v pracovních dnech v pondělí a ve středu v časech 8 až 12 a 13 až 16 hodin v sídlech krajských inspektorátů ČOI. Jestliže e-shop není z ČR, ale je z Evropy, můžete se obrátit na Evropské spotřebitelské centrum. Zde byste taky měli získat radu, jak postupovat dál.

Nikola Novotná

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

3.7.2020

Auta na zemní plyn prospívají životnímu prostředí

Ze studie (pro Český plynárenský svaz ČPS zpracovalo České vysoké technické učení v Praze) vyplývá, že vozy na stlačený zemní plyn (CNG) mají pozitivní vliv na snižování emisí oxidů dusíku v ovzduší.

číst více...

24.6.2020

Stali jste se svědkem dopravní nehody. Víte, co máte dělat?

Nikdy nevíme, kdy se můžeme stát svědky dopravní nehody, a kdy budou okolní osoby potřebovat naši pomoc. Víte, jak v takovém případě postupovat?

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...