Na co si dát pozor při řízení za tmy?


Jízda a řízení za tmy může být pro někoho nepříjemná z důvodu menší viditelnosti. Na co si dát pozor a čemu věnovat největší pozornost za této situace?

Pravidelná kontrola světel na svém vozidle

Základní poučkou při jízdě ve tmě je vidět a být viděn. Jednou za čas je dobré si zkontrolovat, zda vám všechna světla na vašem voze svítí a jsou v pořádku. Nezapomeňte na osvětlení na poznávací značce.

Denní svícení

Velká část moderních aut je sice vybavena světelným senzorem zapínajícím potkávací světla za šera. Není však dobré na to spoléhat. Doporučujeme světla zapínat raději ručně a mít tak vždy jistotu, že jsou světla zapnutá.

Vnitřní osvětlení vozidla

Dříve stačilo ztlumit podsvícení jednotlivých ovladačů. Dnes je většina zařízení automatická a při setmění se zapne noční mód, který automaticky ztlumí všechna osvětlení uvnitř vozu, případně upraví grafiku do tmavých barev, aby displej řidiče neoslňoval.

Čisté čelní sklo

Čistá čelní a boční skla jsou nutnost nejenom ve dne, ale především v noci.

Čelní sklo hlavně nestírejte rukou, bylo by tak ještě více špinavé, ale například čistým hadříkem nebo novinami. Jen tak zajistíte, že se na něm neolepí mapy prstů, přes které můžete být světly protijedoucích vozidel snadněji oslněni.

Vyhněte se oslnění

Oslnění, to je patrně největší nebezpečí jízdy za tmy. V takovém případě podvědomě přivřete, nebo dokonce zavřete oči, a to by mohlo způsobit vážnou dopravní nehodu. Při průjezdu vozidla kolem vás je dobré nedívat se přímo do protijedoucích světel, ale ke krajnici na své straně silnice, abyste oslnění předešli.

Bezpečná vzdálenost

Za jízdy ve tmě je nutné dodržovat bezpečnou vzdálenost. Za tmy se mnohem hůře odhaduje, a tak se ze zavěšení se na auto před sebou může stát nepříjemná situace.

Řešením může být „skenování“ prostoru před sebou prosvětlováním dálkovými světly, u tohoto způsobu ale opět myslete na oslnění okolních řidičů.

Pozor na chodce a zvěř

Chodci jsou povinni na neosvětlených cestách nebo mimo obec nosit za snížené viditelnosti reflexní prvky. Ne každý ale tuto povinnost dodržuje. Proto předvídejte a nejen v okolí obcí myslete na to, že můžete takového neosvětleného chodce potkat. A co víc, zvlášť v okolí lesů vám do cesty může vstoupit i divoká zvěř, která reflexní prvky mít určitě nebude. Všichni klienti jedinečného autopojištění Allrisk se sjednaným produktem povinného ručení získávají již v základním asistenčním programu ZDARMA produkt Pojištění vozidla při střetu se zvěří. Všichni klienti s aktivovaným tarifem Allrisk nálepka mají toto pojištění zcela bez spoluúčasti. Kontaktujte nás!

 

 

 

Zdroje: allrisk.cz, aktualne.cz, pixabay.com

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

11.6.2021

Na co si dát pozor při řízení za tmy?

Jízda a řízení za tmy může být pro někoho nepříjemná z důvodu menší viditelnosti. Na co si dát pozor a čemu věnovat největší pozornost za této situace?

číst více...

4.6.2021

Jaké výhody přináší nalepení nálepky Allrisk?

Za vylepenou nálepku Allrisk získáte zásadní zvýšení asistenčních limitů a ještě něco navíc. Aktivujte si nálepku i vy a buďte připraveni na všechny možné situace.

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...