Lékárnička a povinná výbava pod lupou


Lékárničku i povinnou výbavu zasáhlo v říjnu letošního roku mnoho změn. Podle odborníků jsou to změny celkově k lepšímu a řidiči se nemusí ničeho bát.

Autolékárnička

Jednou z hlavních změn je zrušená povinnost výměny autolékárničky po vypršení doby použitelnosti. Po jejím otevření tato změna neplatí, v tomto případě je potřeba pohlídat exspiraci u všech částí lékárničky, které musí být taktéž v neporušeném stavu a ve svém obalu. Například u načatého obvazu zjistíme, že již není sterilní a nelze pro ošetření použít.

Povinná výbava lékárničky od 1. října 2018:

  • sterilní obvaz hotový s jedním polštářkem (3 ks),
  • sterilní obvaz hotový se dvěma polštářky (3 ks),
  • náplast hladká, cívka,
  • škrticí obinadlo pryžové,
  • rukavice (pryž, latex),
  • isotermická fólie (min. 200 × 140 cm),
  • zahnuté nůžky v antikorozní úpravě s oblými hroty.

Od letošního října není nutné mít trojcípý šátek, náplast s polštářkem a plastovou roušku. Podle Ministerstva zdravotnictví obsah lékárničky po říjnových úpravách plně postačuje pro účinné poskytnutí první pomoci.

Povinná výbava

Autolékárnička, výstražný trojúhelník, reflexní vesta – všechny tyto tři věci v povinné výbavě zůstávají. Vesty je doporučeno mít umístěné na dosahu řidiče přímo v automobilu, abychom je měli ihned po ruce. V některých zemích Evropy je to dokonce povinné.

Žárovky a pojistky již v povinné výbavě nenalezneme. Důvodem jsou moderní automobily, u kterých není výměna možná a celkový proces je zvládnutelný pouze v autoservisu.

Při změnách platí také výjimky u řidičů, kteří mají sjednanou asistenční službu pro výměnu pneumatik po České republice, anebo mají vůz vybaven pneumatikami zvláštní konstrukce, která umožňuje nouzové dojetí s indikací defektu a kompresor pro nafouknutí kola. Tito řidiči nebudou muset vozit náhradní kolo, příruční zvedák a klíč na matice kol.

Tažné lano, startovací kabely, stínící fólie, hasicí přístroj nebo škrabku s lopatkou – tyto věci nejsou nikde v povinné výbavě uvedené, ale pomáhají nám řešit všechny nevšední situace, se kterými se na silnicích můžeme potkat.

Nenechte se na vozovce zaskočit a mějte vždy všechna rizika pod kontrolou.

Nezávazná kontrola vašich finančních a pojistných produktů s bonusem 300 Kč

Mám zájem

Karel Kozák

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

15.1.2019

Dálniční známka 2019

Známka z minulého roku platí do 31. ledna 2019. Od 1. února by měla být na předním skle vašeho vozidla známka

číst více...

9.1.2019

Allrisk Magazín 2019

Představujeme vám nový Allrisk Magazín 2019! Vážení čtenáři, dovolte nám představit vám další ročník našeho Allrisk magazínu. V úvodu vás členové

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...