Lékárnička a povinná výbava pod lupou


Lékárničku i povinnou výbavu zasáhlo v říjnu letošního roku mnoho změn. Podle odborníků jsou to změny celkově k lepšímu a řidiči se nemusí ničeho bát.

Autolékárnička

Jednou z hlavních změn je zrušená povinnost výměny autolékárničky po vypršení doby použitelnosti. Po jejím otevření tato změna neplatí, v tomto případě je potřeba pohlídat exspiraci u všech částí lékárničky, které musí být taktéž v neporušeném stavu a ve svém obalu. Například u načatého obvazu zjistíme, že již není sterilní a nelze pro ošetření použít.

Povinná výbava lékárničky od 1. října 2018:

  • sterilní obvaz hotový s jedním polštářkem (3 ks),
  • sterilní obvaz hotový se dvěma polštářky (3 ks),
  • náplast hladká, cívka,
  • škrticí obinadlo pryžové,
  • rukavice (pryž, latex),
  • isotermická fólie (min. 200 × 140 cm),
  • zahnuté nůžky v antikorozní úpravě s oblými hroty.

Od letošního října není nutné mít trojcípý šátek, náplast s polštářkem a plastovou roušku. Podle Ministerstva zdravotnictví obsah lékárničky po říjnových úpravách plně postačuje pro účinné poskytnutí první pomoci.

Povinná výbava

Autolékárnička, výstražný trojúhelník, reflexní vesta – všechny tyto tři věci v povinné výbavě zůstávají. Vesty je doporučeno mít umístěné na dosahu řidiče přímo v automobilu, abychom je měli ihned po ruce. V některých zemích Evropy je to dokonce povinné.

Žárovky a pojistky již v povinné výbavě nenalezneme. Důvodem jsou moderní automobily, u kterých není výměna možná a celkový proces je zvládnutelný pouze v autoservisu.

Při změnách platí také výjimky u řidičů, kteří mají sjednanou asistenční službu pro výměnu pneumatik po České republice, anebo mají vůz vybaven pneumatikami zvláštní konstrukce, která umožňuje nouzové dojetí s indikací defektu a kompresor pro nafouknutí kola. Tito řidiči nebudou muset vozit náhradní kolo, příruční zvedák a klíč na matice kol.

Tažné lano, startovací kabely, stínící fólie, hasicí přístroj nebo škrabku s lopatkou – tyto věci nejsou nikde v povinné výbavě uvedené, ale pomáhají nám řešit všechny nevšední situace, se kterými se na silnicích můžeme potkat.

Nenechte se na vozovce zaskočit a mějte vždy všechna rizika pod kontrolou.

Nezávazná kontrola vašich finančních a pojistných produktů s bonusem 300 Kč

Mám zájem

Karel Kozák

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

12.4.2019

Jak postupovat v případě nehody?

Došlo k autonehodě? Hlavně zachovejte klid, Allrisk ASSISTANCE a klientský servis se o vás kvalitně postarají.

číst více...

1.4.2019

Proč je dobré mít elektronický podpis

Chtěli byste si zřídit elektronický podpis, ale nevíte, jak na to? Kdy se vám vlastně může hodit a jak vás může ochránit?

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...