Kdy používat mlhovky?


Mlhovky odvedou skvělou práci, když je vidět nejhůř, ale o to větší škody napáchají, necháme-li je zapnuté kdykoli jindy. Kdy se mají mlhovky používat?

Mlha, sněžení, hustý déšť, špatná viditelnost… to jsou situace, za kterých byste měli použít mlhovky. České předpisy však nespecifikují, kdy je déšť dost hustý, mlha dost silná a obecně co přesně znamená špatná viditelnost. V každém případě je dobré myslet na to, že mlhovky jsou velmi silné. Abyste ostatní neoslňovali, zapínejte je opravdu jen v husté a souvislé mlze, chumelenici nebo průtrži mračen.

Zadní mlhovka je povinnou výbavou všech vozidel. Český zákon o provozu na pozemních komunikacích říká, že zadní mlhové světlo musíte za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy. Myslete ale na to, že mlhovka je určena skutečně pro velmi špatné podmínky.

Předními mlhovkami všechna auta vybavena nejsou a proto ani zákon nestanoví, že byste je museli zapínat. Za silně zhoršené viditelnosti zlepšují osvětlení vozovky těsně před vámi.

Nejčastější chyba s mlhovkami spočívá v tom, že je zapomínáme vypnout. Zřídkavé využití totiž nevytváří správné návyky, a tak po pěti minutách v mlze zůstane světlo často svítit další hodinu. Přitom základ je úplně stejný jako u světel dálkových – měli bychom stále sledovat, jestli někoho neoslňujeme.

 

Nikola Novotná

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

29.5.2020

Strašák jménem mikrospánek

Většina z nás tento pojem zná. Co to ale znamená, co tomu předchází a jak se mu vyvarovat?

číst více...

22.5.2020

Připravte se na barevnou změnu, a to ze zelené na bílou!

Od 1. července čeká české řidiče změna v podobě nové barvy „zelené karty“, která prokazuje řidičovo zaplacené povinné ručení. Jak přesně změna proběhne?

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...