Kdy je nejlepší doba přezout vozidlo na letní pneumatiky?


Sníh opadl, venkovní teploty stoupají a jaro klepe na dveře. Nejvyšší čas uskladnit zimní pneumatiky a nasadit letní. Je tomu opravdu tak?

Jarní období je velice nevyzpytatelné, co se týče venkovních teplot. Jeden den je krásně slunečno a 10 °C a druhý den nás zavalí sněhová pokrývka.

Z tohoto důvodu není vhodné přezouvat pneumatiky hned při prvních teplotách nad nulou, ale pár dní počkat, než se teploty a počasí ustálí.

Rozhodujícím parametrem pro přezutí na letní pneumatiky je určitě hodnota venkovní teploty, která by měla být kolem 7 – 8 stupňů Celsia. Dalším parametrem je doba přezouvání, která se odvíjí od zákona o využívání zimních pneumatik. Ten stanovuje období pro použití zimních pneumatik do 31. března.

Pokud v tuto dobu není ještě počasí vhodné k přezutí na letní pneu, určitě se nemusíte bát možné pokuty. Běžně se přezouvá od 1. – 10. dubna, kdy jsou teploty v tomto období již stálejší a stabilně se již pohybují kolem 7 °C. Nezapomínejte však na ranní přízemní mrazíky.

Mnohdy se setkáváme s variantou „dojíždění zimních pneumatik“.

V praxi to znamená, že někteří řidiči jezdí v letních měsících na zimních pneumatikách, např. z důvodu nízkého dezénu, který by byl již na další zimní sezónu nedostačující.

Tuto variantu však nedoporučujeme, a to hned z několika hledisek:

  • Kola mají nižší přilnavost a je tak větší riziko vzniku aquaplaningu.
  • Vyšší hlučnost a spotřeba (až o 10 %), vyšší emise a výfukové plyny.
  • Delší brzdná dráha, mnohdy až o 20 %.
  • Vysoké riziko náhlého defektu.

O tom, kdy a jak je vhodné přezouvat z letních pneu na zimní, si můžete přečíst ZDE.

 

Myslete na to, že na prvním místě je vždy zdraví vaše i vašich spolucestujících, a proto s přezutím vyčkejte na vhodnou dobu a používejte pneumatiky vhodné do daného ročního období.

 

 

Zdroje: allrisk.cz, aktualne.cz, pixabay.com

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

9.4.2021

Připoutejte se, prosím

Díky zavedení povinnosti o používání bezpečnostních pásů během jízdy, významně poklesl počet těžkých i smrtelných úrazů během dopravních nehod na pozemních komunikacích.

číst více...

1.4.2021

Rodinný právník vždy ochrání vaše práva

Allrisk vám, ve spolupráci s AXA ASSISTANCE, podává pomocnou ruku ve formě jedinečného produktu Rodinný právník, který je tu pro vás za super cenu!

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...