Kdy jako zaměstnanec obdržíte daňový přeplatek?


Pokud jako zaměstnanec požádáte svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně, možná se můžete těšit na daňový přeplatek. Sepsali jsme pro vás pět vybraných případů, kdy jej zaměstnanec obdrží.

O roční zúčtování můžete požádat zaměstnavatele do 15. února.

Daňový přeplatek obdrží zaměstnanec zpravidla při zúčtování mzdy za březen.

 

Podívejme se na 5 případů, kdy očekávají zaměstnanci daňový přeplatek:

1) Práce po část roku

Všichni zaměstnanci mají nárok na základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč za rok 2017. Zaměstnanci uplatňují slevu na poplatníka již během roku. Za každý měsíc ve výši 2 070 Kč. Základní sleva na poplatníka se však poměrně nekrátí. Zaměstnanci, kteří pracují pouze po část roku, mají při provedení ročního zúčtování nárok na celou daňovou slevu a vzniká jim nárok na daňový přeplatek.

2) Sleva na manželku/manžela

Nárok na slevu na manželku/manžela má zaměstnanec, jehož manželka/manžel měl vlastní příjmy za rok 2017 do částky 68 tisíc Kč. Protože se posuzuje příjem za celý rok, tak je možné uplatnit slevu na manželku/manžela až za celý rok. Sleva na manželku/manžela činí 24 840 Kč a mzdové účetní je potřeba doložit čestné prohlášení.

3) Školkovné

Školkovné můžete uplatňovat od roku 2014 a vždy jen za celý rok. Za rok 2017 tak bude možné snížit daňovou povinnost o částku vynaloženou během roku za umístění dítěte v zařízení péče o děti předškolního věku. Za rok 2017 je školkovné 11 000 Kč za každé dítě, od ledna 2018  se tato daňová sleva zvedla na 12 200 Kč na každé dítě.

4) Nezdanitelné položky

Všechny nezdanitelné položky snižují daňový základ a uplatňují se vždy za celý rok. Nezdanitelné položky jsou při splnění zákonných podmínek: dary, zaplacené úroky z úvěru na bydlení, zaplacené příspěvky na životním pojištění, zaplacené příspěvky na penzijním připojištění nebo doplňkovém penzijním spoření, odborářské příspěvky, příspěvky na vzdělání.

5) Sleva na dítě

Slevu na dítě a daňový bonus je možné uplatnit během roku při pravidelné měsíční výplatě. Na dítě si můžete za celý rok 2017 uplatnit: 13 404 na první dítě, 19 404 na druhé dítě, 24 204 na třetí a každé další dítě. Pokud máte dítě ZTP/P, tak se tyto slevy zdvojnásobují. Sleva na dítě se uplatňuje každý měsíc, ale pokud se zaměstnanci během roku narodilo miminko a nedodal veškeré dokumenty do účtárny, tak slevu může uplatnit při ročním zúčtování daně v případě, že dodá mzdové účtárně do 15. února všechny chybějící dokumenty.

Nezávazná kontrola vašich finančních a pojistných produktů s bonusem 300 Kč

Mám zájem

Nikola Novotná

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

14.2.2019

Znáte svá práva při reklamaci zboží?

Chcete reklamovat zakoupené zboží, ale bojíte se, že vám bude reklamace zamítnuta? Pojďte se s námi podívat, na co všechno máte právo.

číst více...

7.2.2019

Úraz při lyžování v zahraničí? Nic levného!

Lyžařská sezóna je v plném proudu a s ní i velké riziko úrazu.

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...