Jaké možnosti nabízí majetkové pojištění?


Vichřice, krupobití, vodovodní škody a oheň. To jsou přírodní živly, které nejčastěji ničí naše obydlí. Co dělat, aby pojištění zafungovalo správně?

Dle informací České asociace pojišťoven (ČAP) za první pololetí letošního roku pojišťovny řešily téměř 138 tisíc pojistných událostí s odpovídající škodou převyšující hodnotu 4,5 miliardy korun.

Aby vám pojišťovna uhradila v případě potřeby všechny škody, musíte mít vše řádně nastavené.

V pojištění majetku rozlišujeme tři typy:

  • pojištění nemovitosti
  • pojištění domácnosti
  • pojištění odpovědnosti

 

Pojištění nemovitosti

Pojištění nemovitosti se vztahuje na samotnou budovu. Ochranu poskytuje majetku pevně spojenému se zemí, který nelze odnést. Vztahuje se například na:

  • zdi, střechu, okna, terasu i její zastřešení
  • škody na vedlejších stavbách na pozemku, například plot, bazén, skleník, garáž nebo kůlna

Kvalitně sjednané pojištění ochrání také elektronické a strojní zařízení zabudované do pojištěné stavby. Může se jednat například o fotovoltaické panely, venkovní žaluzie nebo vnitřní části tepelných čerpadel.

 

Pojištění domácnosti

Co vše náleží do pojištění domácnosti? Napoví vám zjednodušená pomůcka: Představte si dům či byt otočený vzhůru nohama. Co by se z něj vysypalo, to patří do pojištění domácnosti. Patří sem tak všechny movité věci ve vaší domácnosti, tedy nejen vybavení bytu, ale i věci osobní spotřeby jako je například:

  • ošacení, sportovní potřeby či knihy
  • některé stavební součásti
  • věci uložené v nebytových prostorech, například v garáži, ve sklepě, ve společných nebytových prostorech, například v kočárkárně
  • věci na oploceném pozemku u domu, například zahradní nábytek

 

Pojištění odpovědnosti

V rámci pojištění domácnosti je také možnost sjednat si pojištění odpovědnosti. To je vhodné uzavřít vždy. Chrání vás totiž pro případy, kdy například chvilkovou neopatrností vytopíte sousedy, či váš pes způsobí škodu na vašem či cizím majetku.

 

Nikola Novotná

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

10.2.2020

Zákaz předjíždění pro kamiony. Víte, kde platí?

Nekonečný boj předjíždějících kamionů na nevhodných místech a navíc při špatném počasí se snad pomalu blíží ke konci. Víte, kde všude tento zákaz platí a na jak dlouho?

číst více...

6.2.2020

Originální SPZ na vašem autě? I to můžete mít!

Chcete být originální a mít SPZ dle vlastního přání? My vám řekneme, co vše pro to musíte udělat.

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...