Jak se tvoří záchranná ulička?


Kolony na pozemních komunikacích již nejsou nic neobvyklého, ale najít na tom stejném místě záchrannou uličku je v některých případech bohužel stále problém. Jak se správně tvoří záchranná ulička?

Od 1. října 2018 platí v České republice nová pravidla pro vytvoření záchranné uličky – systém pro tvorbu uličky se sjednotil se sousedními zeměmi a je tak mnohem jednodušší ji vytvořit. Není to nic náročného a správně vytvořená záchranná ulička může pomoci zachrNáhled (otevře se v novém okně)ánit lidský život.

Jak se správně tvoří záchranná ulička?

Pokud jedete po silnici, která má jen jeden proud, pak uhýbáte na pravou stranu ke krajnici. Když jedete po dvouproudové silnici, tak ti, co jedou v rychlém levém pruhu, uhýbají na levou stranu a pomalejší pravý pruh na stranu pravou.

V případě, že jedete po tří a více proudové silnici nebo dálnici, rychlý levý pruh opět uhýbá doleva a ostatní pomalejší pruhy doprava.

Kdy záchrannou uličku vytvořit?

Jakmile vidíte před sebou tvořící se kolonu aut, hned po příjezdu do ní se správně zařaďte. Pokud se celá stojící (nebo pomalu jedoucí) kolona aut bude snažit udělat uličku až ve chvíli, kdy se za nimi ozve siréna některé ze složek záchranného systému, bude už pozdě. Pravděpodobně na místě vznikne zmatek a hlavně se vždy prodlouží doba průjezdu záchranářů o minuty, které mohou znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.

Kdo může používat záchrannou uličku?

Záchrannou uličku mohou využít pouze vozidla s předností v jízdě. Jsou to vozy, které používají modrý majáček nebo v případě záchranného systému i červený. Ostatním autům, která využijí uličku neoprávněně, hrozí pokuta až 2 500 Kč.

 

 

 

 

www.bezpecnecesty.cz, allrisk.cz, ibesip.cz, pixabay.com

Nová revoluční aplikace Domafin

Zjistit více

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

22.10.2021

Střet se zvěří – jak postupovat, kdy volat policii a další tipy

Podzim je z pohledu dopravních nehod rizikovým obdobím, a to i pokud jde o střety zaviněné srážkou se zvěří. Jak se jim vyhnout a na co si dávat pozor?

číst více...

12.10.2021

Jak se tvoří záchranná ulička?

Kolony na pozemních komunikacích již nejsou nic neobvyklého, ale najít na tom stejném místě záchrannou uličku je v některých případech bohužel stále problém. Jak se správně tvoří záchranná ulička?

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...