Jak platit na dovolené, bezpečně a levně?


Než odjedete na dovolenou, přečtete si naše tipy, jak platit v zahraničí bezpečně a tak, aby Vás to stálo co nejméně.

Asi jen málo z nás jezdí na dovolenou pouze s platební kartou. Vždy je lepší mít u sebe i nějakou tu hotovost pro případ, že byste nenarazili na platební terminály a bankomat. Kvůli bankomatům a možnosti platit kartou si ale neberte hotovosti příliš, už kvůli případné krádeži. I z toho důvodu doporučujeme nenosit platební kartu a hotovost spolu na jednom místě. 

S výměnou peněz do zahraničí raději nečekejte a spolehněte se na směnárny a banky v ČR, protože v zahraničí vám českou měnu nemusí vůbec přijmout.

Při zachování základních bezpečnostních pravidel je karta v zahraničí užitečný parťák. Hotovost si nechte spíš na místa, kde terminál vůbec nemají, abyste pak nemuseli zbytečně vybírat nebo se snažit o směnu na místě. Obecně platí, že platba kartou nebo výběr z bankomatu jsou přepočítávány výhodnějším kurzem než při směně valut.

Znáte rozdíl mezi debetní a kreditní kartou? Debetní karta je napojena na váš běžný účet. Platíte s ní tedy vlastními prostředky. Kreditní karta je kartou úvěrovou. Je napojena na úvěrový účet a chcete-li za ni platit co nejméně, musíte vyčerpané peníze vrátit do konce bezúročného období.

Pokud rádi využíváte internetové nebo mobilní bankovnictví, nepřipojujte přes každou dostupnou Wi-Fi. Nikdy nevíte, kdo má nad sítí kontrolu a kdo vás sleduje. Pokud to jde, přihlašujte se přes svá mobilní data, případně pouze přes zabezpečenou Wi-Fi síť.

V případě, že plánujete vybírat z bankomatu, zjistěte si, kolik vám banka účtuje za zahraniční výběr, ať pak nemáte nemilé překvapení. Při výběru ze zahraničního bankomatu nebo při platbě u obchodníka v zahraničí se můžete setkat ještě se službou, která se jmenuje Dynamic Currency Conversion – DCC. Jedná se o uskutečnění transakce v místní měně nebo přepočítání částky na české koruny. Tato služba zní sice lákavě, avšak ve skutečnosti za ni hodně zaplatíte, protože se na ní aplikuje kurz provozovatele bankomatu nebo daného terminálu, který je ve většině případů nevýhodný. Od 19. dubna 2020 se však této službě budete moci snáz vyhnout. Provozovatelé bankomatů totiž budou muset spotřebitele kompletně informovat o směnném kurzu, který nabízejí při výběru cizí měny.

Nová revoluční aplikace Domafin

Zjistit více

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

26.11.2021

Životní a úrazová pojištění Allrisk

Životní pojištění by mělo být základním pilířem v pojištění každého z nás. Zabezpečená budoucnost, či jistota jsou v našem životě tím nejdůležitějším. Víte, jaké jsou možnosti životního a úrazového pojištění?

číst více...

12.11.2021

Kdy a jak používat mlhovky?

„Raději si zapnu mlhovky, kdyby náhodou…“ Tak přesně takhle by to fungovat nemělo. Kvůli špatnému používání mlhových světel velice často

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...