Daň z nemovitosti za rok 2019


Přiznání daní z nemovitých věcí se odevzdává dopředu. Za rok 2019 máte čas do 31. ledna 2019.

Za jakých okolností daňové přiznání podat?

Podání nového přiznání daně se vás týká, pokud jste v roce 2018:

  • koupili,
  • postavili nemovitost,
  • výrazně změnily parametry nemovitosti nebo pozemku, který už jste vlastnili. V tomto případě se jedná o kolaudaci, přistavování, změny rozlohy pozemku, předělání pozemku na stavební parcelu nebo prodej jedné z více vlastněných nemovitostí.

Jestliže jste přiznání podávali v minulých letech a od té doby nenastala žádná z těchto změn, tak daňové přiznání už podávat nemusíte.

Jak daňové přiznání podat?

Daňové přiznání musíte odevzdat v tom kraji, ve kterém se vaše nemovitost nachází. Můžete osobně, poštou, elektronicky nebo datovou schránkou. Pro elektronická podání můžete využít aplikaci na portálu www.daneelektronicky.cz.

Kdy daňové přiznání podat?

Dnem podání daňového přiznání se počítá den jeho odeslání finančnímu úřadu. Jestliže zapomenete daňové přiznání podat v termínu do 31. ledna, máte na to čas 5 dní, abyste nedostali pokutu. Od 6. dne se začne počítat sankce 0,05 % vyměřené daně. Pokuta ale nesmí být větší než 5 % daně a současně nemůže přesáhnout 300 000 Kč. Pakliže bude za opožděné podání daňového přiznání sankce nižší než 200 Kč, bude vám finančním úřadem odpuštěna. Pro příklad, pokud by se jednalo o standardní byt, tak v tomto případě se daň z nemovitosti pohybuje okolo 1 000 Kč. V takovém případě by sankce dosáhla hodnoty 200 Kč až za více než jeden rok.

Kdy se od daně odhlásit?

Pokud jste všechny své nemovitosti v roce 2018 prodali nebo darovali a nemáte ve svém vlastnictví již žádnou takovou, musíte to na finančním úřadu oznámit a odhlásit se od daně z nemovitých věcí, jinak by vám na jaře mohla přijít opět složenka k její úhradě.

Nezávazná kontrola vašich finančních a pojistných produktů s bonusem 300 Kč

Mám zájem

Kristýna Panáčková

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

16.8.2019

Jak si snadno vyřídit daň z nemovitosti z pohodlí vašeho domova?

Potřebujete si vyřídit daň z nemovitosti, ale nemáte čas chodit po úřadech? Nevadí! Snadno ji vyřídíte i z domu.

číst více...

8.8.2019

Záznam o dopravní nehodě. Jak na jeho vyplnění?

Být účastníkem dopravní nehody rozhodně není nic příjemného. Když už ale na to přijde, je potřeba zachovat klidnou hlavu a postupovat systematicky.

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...