Co vše se dá vyčíst z registrační značky?


Jméno a příjmení majitele vozu z registrační značky sice nezjistíte, ale dalších mnoho užitečných informací ano. Které to jsou?

Chcete si pořídit ojetý vůz a rádi byste z jeho registrační značky zjistili pár informací? Nejčastěji se lidé ptají na jméno majitele vozu, to se však z SPZ vyčíst nedá. K této informaci má přístup pouze policie, pojišťovna a úřad, na kterém je vozidlo registrováno.

Přestože registrační značka představuje zcela specifické označení pro jednotlivá vozidla, informací, které z ní je běžný občan schopný vyčíst, příliš není.

V registrační značce můžete vyčíst:

 • Druh vozidla,
 • kraj, ze kterého vozidlo pochází,
 • název pojišťovny, u které je na vozidlo sjednáno povinné ručení,
 • doba trvání pojištění,
 • tovární značka vozidla.

Tyto informace můžete snadno získat také na stránkách České kanceláře pojistitelů (ČKP). Její používání je zcela zdarma.

O jaký kraj se jedná?

Z registrační značky lze zjistit informaci, v jakém kraji byl vůz registrovaný. Každý kraj se označuje specifickým písmenem, které je na značce umístěno jako druhé v pořadí.

Praha A
Jihomoravský kraj (Brno) B
Jihočeský kraj (České Budějovice) C
Pardubický kraj E
Královehradecký kraj H
Vysočina (Jihlava) J
Karlovarský kraj K
Liberecký kraj L
Olomoucký kraj M
Plzeňský kraj P
Středočeský kraj S
Moravskoslezský kraj (Ostrava) T
Ústecký kraj U
Zlínský kraj Z

I barva je důležitá

Bílá tabule, černá písmena i číslice – klasický způsob označování  valné většiny vozidel.

Bílá tabule, modrá písmena – automobily diplomatických a konzulárních úředníků.

Bílá tabule, zelená čísla – vozidla, která zatím nebyla schválena pro provoz na pozemních komunikacích (např. testovací vozy). Do této kategorie patří také vozidla, která nesplňují současné podmínky pro provoz, tj. veteráni – V, závodní vozidla – R, auta pro zkušební účely – F.

Žlutá tabule, černá písmena – zvláštní motorová vozidla, typicky pojízdná technika (zemědělská, vojenská, stavební stroje, …).

Bílá tabule s červeným okrajem, černá písmena – vozidla určená na vývoz.

Papírová zelená tabule, černé písmo – tzv. převozná značka, která slouží pro jednorázové použití a má omezenou platnost. Většinou se používá pro převoz nového vozidla z prodejny domů. Po uplynutí lhůty musí být nahrazena klasickou SPZ.

VIN kód

Jedná se o identifikační číslo vozidla, které se skládá ze 17 znaků a slouží primárně k ověření jeho historie. Pomocí specifické kombinace znaků můžete zjistit například původ automobilu, jeho technický stav a případně také stočený tachometr. Vypátrat tímto způsobem můžete i případné nehody a opravy vozu či fakt, že se jedná o kradený automobil. Ke kontrole VIN kódu online (zdarma) můžete užít některou z následujících stránek: http://www.vincheck.cz/https://www.autodna.cz/https://www.kontrolatachometru.cz/

Nalézt jej můžete na typovém štítku, v dokladech k danému automobilu a umístěn může být také:

 • Pod čelním sklem,
 • na podlaze u spolujezdce,
 • na dělící příčce motorového prostoru,
 • na držáku pravé přední pružiny a tlumící jednotky (v motorovém prostoru),
 • nad pravým kolem vzadu na kabině (spolu s typovým štítkem),
 • na horní ploše pravého podélníku šasi pod kabinou.
Zdroje: allrisk.cz, pyxabay.com, aktualne.cz, vincheck.cz, autodna.cz, kontrolatachometru.cz, ic.ckp.cz, wikipedia.cz

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

19.1.2021

Klientská centra Allrisk

Klientská centra Allrisk vznikají nejenom na základě těch nejhodnotnějších potřeb našich klientů, ale také našich pracovníků. Připravujeme nanejvýš příjemné prostory, aby se u nás všichni cítili pohodlně, a využíváme potenciál pro efektivní pracovní prostředí a místo ke vzájemnému setkávání.

číst více...

11.1.2021

Novinky 2021 jedinečného autopojištění Allrisk

Každý rok přinášíme našim klientům něco navíc! Seznamte se s novinkou pro letošní rok a využijte všechny výhody jedinečného autopojištění Allrisk!

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...