Co vše obsahuje povinná výbava vozidla


Téměř každý rok je změna v obsahu povinné výbavy u automobilů. Jaká výbava je ta aktuální?

Mezi povinnou výbavu vozu se řadí náhradní díly, nástroje a doplňky, které musí ze zákona být ve vozidle, kdykoliv auto vyjede na silnici.

Povinná výbava automobilu:

Autolékárnička

Autolékárnička vždy patřila mezi povinnou výbavu auta a její obsah se již několikrát změnil. Aktuálně musí lékárnička obsahovat:

 • 3x obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm),
 • 3x obvaz hotový s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm),
 • 1x hladká náplast – cívka (velikost 2,5 cm x 5 cm),
 • 1x škrtící pryžové obinadlo (60 x 1250 mm),
 • 1x pryžové latexové rukavice,
 • 1x nůžky (zahnuté se sklonem, v délce nejméně 14 cm),
 • 1x isotermická folie (min. rozměr 200 x 140 cm).

Nově je lékárnička platná i po datu expirace, ale pouze v případě, že její součásti jsou v neporušeném stavu, nejsou znehodnocené nebo znečištěné.

Výstražný trojúhelník

Trojúhelník vždy umístěte na okraj vozovky, aby byl pro řidiče dostatečně a včas viditelný, tzn. na silnici minimálně 50 metrů od vozidla a na dálnici minimálně 100 metrů od vozidla. Ačkoliv se to možná zdá jako zbytečnost, nikdy bez výstražného trojúhelníku nevyjíždějte. Může vám totiž zachránit život.

Reflexní vesta

Od října roku 2018 je reflexní vesta ze seznamu povinné výbavy vyškrtnuta, nicméně pokud se řidič motorového vozidla pohybuje po pozemní komunikaci, je povinen na sobě tuto vestu mít. Proto doporučujeme, abyste reflexní vestu v autě vždy měli, a to nejenom jednu, ale nejlépe tolik, kolika místné auto máte. V případě nehody nebo poruchy vozidla musí totiž na vozovku vystoupit všichni cestující, což by mohlo být bez vesty velmi nebezpečné.

Náhradní kolo nebo prostředky na opravu nebo výměnu kola

Povinnost vozit v autě rezervu je již dávno minulostí, nyní je povinností vozit prostředky na opravu nebo výměnu kola. Náhradní kolo, klíč na matice a příruční zvedák nejsou v povinné výbavě v těchto třech případech:

 1. Pokud máte sjednanou asistenční službu pro výměnu pneumatiky po celé ČR. Naši klienti od nás dostávají sjednocené nadstandardní technické asistence Allrisk ASSISTANCE, které jsou součástí povinného ručení nebo havarijního pojištění, a to bez ohledu na pojišťovnu, u které je pojištění sjednáváno. Nyní je rozsah asistenčních služeb od společnosti Allrisk jasně definovaný ve dvou programech: „EXCLUSIVE“ a „EXCLUSIVE PLUS“.
 2. Váš vůz vybaven sadou pro „bezmontážní“ opravu defektu (tzn. bez sundání kola z auta) a kompresorem pro nafouknutí kola.
 3. Máte pneumatiky, které umožňují nouzové dojetí s indikací defektu.

Pokud však ani jednu ze tří možností váš vůz nesplňuje, nadále pro vás platí povinnost vozit náhradní kolo s klíčem a příruční zvedák.

Autosedačka pro děti

Myslete také na povinnou výbavu pro vaše děti. Všechny děti, které měří do 150 cm a neváží více než 36 kg, musí mít svoji autosedačku.

Doporučená výbava automobilu:

 • Hasicí přístroj,
 • reflexní vesty pro spolujezdce,
 • startovací kabely,
 • tažné lano,
 • kanystr s pohotovostní naftou nebo benzínem,
 • sněhové řetězy v zimním období,
 • škrabka a smetáček,
 • léky, které trvale užíváte,
 • alkohol tester,
 • silnější baterka nebo led svítilna.

Sjednejte si u nás povinné ručení či havarijní pojištění a mějte sjednocené nadstandardní technické asistence Allirsk ASSISTANCE. Za vylepenou nálepku Allrisk získáte zásadní zvýšení asistenčních limitů a ještě něco navíc.

Kontaktujte nás!

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

22.11.2020

Správné používání mlhovek je jednoduché a účinné. Jak a kdy je používat?

Správné použití mlhovek vám může zachránit i život. V opačném případě řidičům znepříjemníte jízdu oslněním či je uvedete do situace, kdy si nejsou jistí vaší brzdnou reakcí. Jak mlhovky správně používat a kdy je nechat raději vypnuté?

číst více...

15.11.2020

Propadlý řidičský průkaz? Za určitých podmínek to nevadí

Propadl vám řidičský průkaz v době nouzové stavu a nestíháte si zajistit jeho výměnu z důvodu nekonečného čekání na úřadech s omezenou provozní dobou? Nezoufejte!

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...