Bezpečnost dětí v dopravě


Protože zdraví a bezpečnost vašich dětí nám není lhostejná, sepsali jsme pro vás pár doporučení, týkající se dětí v dopravě. Víte, na co si dávat pozor?

Za děti vždy odpovídá rodič, který přebírá za ně odpovědnost, a to i v případě jejich chování na pozemních komunikacích. Protože jsou děti jedni z nejzranitelnějších účastníků silničního provozu, je nutné na ně dohlížet jak v roli chodců a pasažérů vozidel, tak i jezdců na odrážedlech, koloběžkách, tříkolkách i jízdních kolech.

S možností nebezpečí na silnici je nutné děti seznamovat již od útlého věku.

Nezapomínejte děti naučit:

  • správné používání autosedačky a bezpečnostních pásů
  • nastupování a vystupování z vozidla
  • správné přecházení vozovky
  • jízda na odrážedle/jízdním kole

Autosedačka a bezpečnostní pásy

Pro každou váhovou kategorii dítěte náleží jiný typ dětského zádržného systému. Autosedačka se používá pro děti do výšky 150 cm nebo váhy 36 kg. Pokud je dítě vyšší nebo má hmotnost nad 36 kg je vhodné dítě přepravovat za použití zádržného systému vozidla. Nestačí jen v autosedačce sedět, ale aby dítě bylo správně připoutané. Řidič vozidla je povinen přepravovat dítě ve vozidle, které je vybaveno zádržným systémem jen pouze za použití dětské autosedačky. Ve všech případech je nezbytné, aby zádržný systém (pás) byl veden přes pánev a rameno dítěte. Podrobné informace k výběru autosedačky naleznete zde.

Nastupování a vystupování

K bezpečnému převážení dětí patří také správné nastupování a vystupování z vozidla. Vždy by měly děti vystupovat jen na stranu, kde je chodník nebo krajnice, i kdyby děti měly přes sebe přelézat. Nikdy nedopusťte, aby dítě vystoupilo do silnice. To stejné platí i pro nastupování do vozidla.

Přecházení vozovky

Komunikaci byste měli přecházet v místě, kde dobře vidíte do obou stran a můžete se bezpečně rozhlédnout. Přednostně volte místa s přechody pro chodce. Pozor, je nutné vědět, že na přechodech pro chodce nejsou řidiči povinni zastavit a dát chodci přednost. Při rozhlížení před vlastním přecházením komunikace se nejprve rozhlížejte vlevo, poté vpravo a nakonec znovu vlevo. V průběhu přecházení udržujte stálý kontakt se silničním provozem.

Děti předškolního věku voďte za ruku a při každém přecházení jim vysvětlujte, proč se před přecházením silnice zastavujete a proč se rozhlížíte. Myslete na to, že za pár let z vašich dětí budou školáci a budou to muset zvládnout sami.

Mezi sedmým a osmým rokem obvykle rodiče dávají svým dětem kompetenci samostatnosti a dovolí jim cestovat do školy, ze školy nebo třeba do zájmových kroužků bez jejich doprovodu. I když jste přesvědčeni, že vaše dítě již zná veškerá pravidla bezpečného přecházení komunikace, neustále to svým dětem opakujte.

Jízda na odrážedle/jízdním kole

Jízda na odrážedle má jeden pozitivní dopad pro výcvik budoucího cyklisty – učí se postupným nácvikem udržet rovnováhu, ale také rozvíjí motorické dovednosti dítěte. Dítě je nezbytně nutné naučit jakým způsobem a kde zastavit. Nebezpečí je konec chodníku, přechody pro chodce, snížený obrubník a další situace, které musí umět rodič vyhodnotit a naučit dítě bezpečnému chování. Provoz a chodníky jsou naprosto nevhodným terénem pro pohyb dětí na těchto prvotních dopravních prostředcích. Nezapomínejte ani na ochranu hlavy. Hlava dítěte je velmi těžká a zároveň křehká. Při pádu z odrážedla se dítě může i vážně zranit.

Proto pro cyklisty, jako účastníky provozu na pozemních komunikacích, platí vše, co týká řidičů nemotorových vozidel a dalších souvisejících předpisů pro jízdu na kole. A ani v tomto případě neznalost zákona neomlouvá. Zvláště rodiče dětí do 15 let by si měli uvědomit, že za děti odpovídají a případné škody, které by děti mohly svým pochybením způsobit, jdou na vrub rodičům. Proto je lépe se seznámit s požadavky zákonů a vyhlášek, které jsou kladeny na cyklisty jako účastníky provozu na pozemních komunikacích. Více informací naleznete např. zde.

Stejně jako vašemu vozidlu dokážeme zajistit to nejlepší povinné a havarijní pojištění, tak i pro vás a vaše děti zajistíme to nejlepší životní a úrazové pojištění. Nezapomínejte, že zdraví je vždy na prvním místě.

 

Neváhejte nás kontaktovat!

Nová revoluční aplikace Domafin

Zjistit více

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

28.7.2021

Živelná rizika a vznik škodné události na autě. Víte, jak postupovat?

Před několika týdny zasáhlo jih Moravy ničivé tornádo, které připravilo několik stovek lidí o střechu nad hlavou, zničilo jejich vozidla

číst více...

23.7.2021

Naše tipy pro jízdu v horkých dnech

Nadměrně vysoké teploty a s tím související náročné dny pro řidiče jsou tu. Na co si dát pozor, co dodržovat a čemu předcházet v takových dnech?

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...