Barevné zóny a rezidentní parkování aneb jak se vyznat v parkovacích zónách


Jak se vyznat v parkovacích zónách, kde můžete bez problému zaparkovat a kde si za to budete muset zaplatit?

Česká města čím dál častěji zavádějí systémy pro regulaci parkování. Kromě modrých zón používají města i další barevné značení, například fialové a oranžové (Praha), zelené a oranžové (Brno) a červené a zelené (Příbram).

Modré značení parkovacích zón je určeno pro rezidenty, což jsou lidé s trvalým pobytem nebo majitelé nemovitostí v dané lokalitě. Díky trvalému pobytu si můžete zřídit parkovací oprávnění. Takové oprávnění stojí například v centru Brna 600 Kč/rok. V dalších částech mimo centrum mají první auto zdarma. Za případné druhé auto si musí zaplatit 15.000 Kč/rok v centru Brna i jeho okolí. V Praze zaplatí za první vozidlo 1.200 Kč/rok, za druhé vozidlo 7.000 Kč/rok. Pro podnikatele a firmy mající v dané lokalitě sídlo či provozovnu – takzvané abonenty – jsou tyto částky násobně vyšší.

V Praze došlo ke sjednocení pravidel napříč zónami placeného stání a nově dokonce může v pražských modrých zónách zaparkovat každý, pod podmínkou platby přes mobilní aplikaci. O tom, jak funguje digitální parkování, jsme již jednou psali ZDE. S touto aplikací můžete zaplatit parkování v Praze například v obchodních centrech Chodov nebo Arkády Pankrác a v Brně pak v garážích u Janáčkova divadla.

Během svátků mohou být ceny za parkování výhodnější. Např. v Praze bývá ve fialových a oranžových parkovacích úsecích omezena maximální cena za den stání. Někde tak i za celý den zaplatíte pouze 20 Kč. V závislosti na lokalitě může být parkování pro návštěvníky, kteří si potřebují něco vyřídit, zdarma i během pracovního dne.

V Brně je prvních 30 minut, případně první hodina jednou za 24 hodin, zdarma. I v takovém případě je ale nutné zadat parkování do mobilní aplikace, kde se po uvedení času ukáže cena 0 Kč.

Sdílení aut neboli carsharing pomáhá ulevit auty přeplněným ulicím. Na pražské modré zóně tak lze automobil po skončení výpůjčky bezplatně odstavit a za parkování se platí jen během výpůjčky. V Brně šli ještě dál a sdílené auto může stát v modrých zónách včetně historického jádra zdarma kdykoli.

Nikola Novotná

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

10.2.2020

Zákaz předjíždění pro kamiony. Víte, kde platí?

Nekonečný boj předjíždějících kamionů na nevhodných místech a navíc při špatném počasí se snad pomalu blíží ke konci. Víte, kde všude tento zákaz platí a na jak dlouho?

číst více...

6.2.2020

Originální SPZ na vašem autě? I to můžete mít!

Chcete být originální a mít SPZ dle vlastního přání? My vám řekneme, co vše pro to musíte udělat.

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...