Kdy a jak používat mlhovky?


„Raději si zapnu mlhovky, kdyby náhodou…“ Tak přesně takhle by to fungovat nemělo. Kvůli špatnému používání mlhových světel velice často dochází k oslňování řidičů a může tak vzniknout nebezpečná situace.

Zákon a používání mlhovek

Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích v § 32 říká:

„Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.“

Z toho vyplývá, že zadní mlhovky jsou povinné a přední jsou doporučené. Zákon samozřejmě myslí i na přesnou definici podmínek, za kterých je potřeba použít mlhovek: „Účastníci provozu na pozemních komunikacích dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na pozemní komunikaci, například od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení, hustého deště nebo v tunelu“.

Pokud si i tak nejste jistí tím, kdy mlhovky použít, vyzkoušejte jednoduchou pomůcku:

Když nevidíte zadní světla automobilu před sebou, rozsviťte si mlhovky. Pokud však při dodržení rozumné vzdálenosti světla automobilu před vámi vidíte, pak mlhovky nepotřebujete.

Nezapomeňte na jejich vypnutí

Mlhovky jste si zapnuli kvůli husté mlze, která však po ujetí určité vzdálenosti ustoupila a viditelnost je již mnohem lepší. Přizpůsobte tomu i svoje svícení a mlhovky vypněte. Zůstanete tak v bezpečí vy i další účastníci provozu.

Nejenom za zbytečné svícení mlhovkami, ale i za jejich nepoužití v případě potřeby, můžete dostat finanční pokutu, a to až ve výši 2.000 Kč a k tomu jeden bod.

Náhradní vozidlo pro poškozeného i viníka dopravní nehody ZDARMA

Stát se může cokoliv a v případě, že vaše vozidlo nebude po nehodě pojízdné, Allrisk ASSISTANCE vám zajistí náhradní vozidlo i v případě zavinění dopravní nehody až na 17 dnů ZDARMA. Podmínkou je mít u Allrisku platné povinné ručení, havarijní pojištění, sjednanou technickou asistenci EXCLUSIVE PLUS a aktivovaný tarif Allrisk Nálepka.

Kontaktujte nás!

Nová revoluční aplikace Domafin

Zjistit více

Nikola Zerrichová

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

26.11.2021

Životní a úrazová pojištění Allrisk

Životní pojištění by mělo být základním pilířem v pojištění každého z nás. Zabezpečená budoucnost, či jistota jsou v našem životě tím nejdůležitějším. Víte, jaké jsou možnosti životního a úrazového pojištění?

číst více...

12.11.2021

Kdy a jak používat mlhovky?

„Raději si zapnu mlhovky, kdyby náhodou…“ Tak přesně takhle by to fungovat nemělo. Kvůli špatnému používání mlhových světel velice často

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...