„Raději si zapnu mlhovky, kdyby náhodou…“ Tak přesně takhle by to fungovat nemělo. Kvůli špatnému používání mlhových světel velice často dochází k oslňování řidičů a může tak vzniknout nebezpečná situace.
Zákon a používání mlhovek
Zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích v § 32 říká:
„Přední světla do mlhy smí řidič užít jen za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Zadní světla do mlhy musí řidič za mlhy, sněžení nebo hustého deště užít vždy.“
Z toho vyplývá, že zadní mlhovky jsou povinné a přední jsou doporučené. Zákon samozřejmě myslí i na přesnou definici podmínek, za kterých je potřeba použít mlhovek: „Účastníci provozu na pozemních komunikacích dostatečně zřetelně nerozeznají jiná vozidla, osoby, zvířata nebo předměty na pozemní komunikaci, například od soumraku do svítání, za mlhy, sněžení, hustého deště nebo v tunelu“.
Pokud si i tak nejste jistí tím, kdy mlhovky použít, vyzkoušejte jednoduchou pomůcku:
Když nevidíte zadní světla automobilu před sebou, rozsviťte si mlhovky. Pokud však při dodržení rozumné vzdálenosti světla automobilu před vámi vidíte, pak mlhovky nepotřebujete.
Nezapomeňte na jejich vypnutí
Mlhovky jste si zapnuli kvůli husté mlze, která však po ujetí určité vzdálenosti ustoupila a viditelnost je již mnohem lepší. Přizpůsobte tomu i svoje svícení a mlhovky vypněte. Zůstanete tak v bezpečí vy i další účastníci provozu.
Nejenom za zbytečné svícení mlhovkami, ale i za jejich nepoužití v případě potřeby, můžete dostat finanční pokutu, a to až ve výši 2.000 Kč a k tomu jeden bod.
Náhradní vozidlo pro poškozeného i viníka dopravní nehody ZDARMA
Stát se může cokoliv a v případě, že vaše vozidlo nebude po nehodě pojízdné, Allrisk ASSISTANCE vám zajistí náhradní vozidlo i v případě zavinění dopravní nehody až na 17 dnů ZDARMA. Podmínkou je mít u Allrisku platné povinné ručení, havarijní pojištění, sjednanou technickou asistenci EXCLUSIVE PLUS a aktivovaný tarif Allrisk Nálepka.