Co vše a jak byste si měli zkontrolovat u auta v autobazaru


Pokud jste se právě rozhodli koupit si ojeté vozidlo z autobazaru, tak pozorně čtěte.

Sepsali jsme pro vás pár užitečných informací o tom, na co je potřeba se zaměřit při koupi ojetého vozidla. Jedná se například o:

Výrobní štítky – jsou to vlastně takové samolepky, na kterých jsou vypsané různé servisní údaje, např.: poslední výměna oleje, počet najetých kilometrů, předepsaný typ pneumatik apod. Doporučujeme tyto údaje srovnat se servisní knížkou.

Lak – za denního nebo velmi dobrého světla doporučujeme zkontrolovat: odstín laku, případné stopy broušení a kytování, stopy na přechodových částech dílů a lišt, dveře, okna, blatníky, kufr a také motorový prostor. 

Vnitřní prostory – sedačky mohou být nějak poškozené, se skvrnami, propálené nebo prosezené.

Aktivní svědek povodní – máte-li podezření, že se auto nechtěně „koupalo“, tedy bylo za povodní zatopené, podívejte se raději pod plastové lišty u dveří, odinstalujte čalounění ze dveří. Jestliže tam najdete stopy bahna a písku, je jasno. Z čalounění také může být bahno cítit. Nebezpečné pak je, že isolace působením vody ztrácí svou funkci a elektrická instalace auta nefunguje.

Elektrika – všechna světla musí svítit, stěrače stírají, ovládání stahování oken je plynulé, nic ho neruší. Klimatizaci nezapomeňte vyzkoušet nejenom při stání, ale i za jízdy.

Gumy a nápravy – zadní a přední náprava musí být v pořádku. V případě, že se vám zdá na kolech něco nestandardního, upozorněte na to!

Airbag – když se po otočení klíčku rozsvítí všechny kontrolky, po chvíli zase zhasínají. Pokud zhasnou všechny najednou, může to znamenat, že airbag je spojený s jinou kontrolkou a ve skutečnosti nefunguje. Zkontrolujte, jestli má na stranách stejné mezery a jestli je na něm vůbec nápis Airbag.

Motor – měl by být suchý a čistý, měl by se rozběhnout napoprvé a také by měl udržovat otáčky. Prohlédněte si také sváry a šrouby, jestli nebylo auto bouráno.

Kouř z výfuku – podle barvy kouře se dá poznat leccos. Modrý kouř znamená silně opotřebovaný motor, takže olej se dostává do válce nebo netěsní ventily. Černý kouř u dieselů značí, že motor je nejspíš silně opotřebovaný nebo má špatně seřízené čerpadlo. Bílý kouř unikající do spalovacího prostoru znamená, že uniká voda z chladicího systému.

Podvozek – na rampě si všimněte, zda jsou spoje a jednotlivé díly originální a zda je zatmelení neporušené. Zvláštní, atypické svary mohou svědčit o tom, že vůz byl svařen z několika částí. Nezapomeňte si také prohlédnout nosné části podvozku, na nich totiž budou odchylky poznat lépe a zjistíte tak, jestli vůz někdy havaroval.

Kola – zkuste je protočit. Uvidíte, jestli nejsou poškozená, nezadrhávají se, a hlavně jestli sedí na nápravě pevně.

Motor –  soustřeďte se, jestli z něj neprosakují provozní kapaliny. Podívejte se na olejovou vanu a převodovku. Měly by být bez poškození a svarů.

Brzdy – zkontrolujte brzdové kotouče a jejich opotřebení, příp. poškození a také ojetí brzdových destiček.

Tlumiče pérování – ty jsou v pořádku, pokud jsou suché.

Výfuk – zpravidla se skládá z několika částí. Zkontroluje jejich spoje a také na fakt, jestli je katalyzátor v pořádku. Jinak totiž auto neprojde STK.

Nezávazná kontrola vašich finančních a pojistných produktů s bonusem 300 Kč

Mám zájem

Nikola Novotná

Sdílet článek na sociálních sítích:

Aktuality

21.6.2019

Allrisk získal certifikát Bisnode CZECH Stability Award AAA!

Společnost Allrisk se posouvá stále kupředu a my jsme hrdí na to, že jsme se dostali zase o kus dál a získali certifikát Bisnode CZECH Stability Award!

číst více...

14.6.2019

Převážení jízdních kol na autě. Jak na to?

Patříte mezi příznivce aktivní dovolené a bez kola si ji nedokážete představit? Sepsali jsme informace o tom, jak si své kolo můžete v bezpečí převézt na svém autě.

číst více...

9.6.2016

Nová kancelář v Ivančicích a Slavnosti chřestu

V průběhu měsíce května jsme otevřeli novou obchodní kancelář v Ivančicích u Palackého náměstí, na adrese Drůbežní trh 89/1. Propagaci pobočky jsme spojili s tradičními Slavnostmi chřestu, které se letos konaly již po dvaadvacáté.

číst více...

12.1.2016

Allrisk Magazín 2016

Najděte si chvíli času na přečtení celého čísla, protože uplynulý rok 2015 byl v mnoha směrech pro Allrisk přelomovým, a pro rok 2016 jsme pro vás připravili hned několik novinek, akcí a příjemných překvapení.

číst více...